Kilkuset małych uczestników zgromadziło się na dawnej granicy między Zgorzelcem i Görlitz. Świętowali dzień języka sąsiada. Na Moście Staromiejskim od rana lokowały się grupy przedszkolaków nie tylko z pobliskich placówek ze Zgorzelca, ale i z Bogatyni czy Zawidowa. Obok nich swoje stanowiska usytuowali mali Czesi i Niemcy. Małych i młodych gości powitał w trzech językach trzygłowy smok Trylingo, poliglota, który mówił po niemiecku, po czesku i po polsku.
Następnie mali uczestnicy utworzyli wielki krąg, by w różnych językach zaśpiewać znaną wszędzie na świecie pieśń „Panie Janie, rano wstań”. Most Staromiejski od podskoków, rysunków kredą i gromkiego śpiewu aż się zatrząsł. Klown uczył dzieci sprytnych sztuczek. Na wystawionych stoiskach dominowały ciasta, wraz z opisem ich przygotowania w trzech językach. Nagrodami w konkursach i grach były różnorodne prezenty przygotowane przez młodzież. Małym uczestnikom towarzyszyli ich opiekunowie – nauczyciele, rodzice, ale także bardzo ważni goście.
Organizator święta, Saksońska Placówka ds. Wczesnej Nauki Języka Krajów Sąsiedzkich, zadbał o oprawę uroczystości, zwłaszcza, że tego dnia w sąsiadującym z Mostem Staromiejskim Muzeum Historyczno-Kulturalnym zaplanowano uroczyste podpisanie umowy partnerskiej projektu „Groß für Klein – Duzi dla małych: Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada”, o którym Jelonka.com pisała kilka tygodni temu. Projekt – jako instytucja wiodąca - realizuje Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze, partnerem natomiast Powiat Görlitz, a w jego imieniu wykonawcą jest Saksońska Placówka ds. Wczesnej Nauki Języka Krajów Sąsiedzkich.
Na uroczyste podpisanie umowy z Wrocławia przyjechał dr Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Wanda Gołębiowska, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego, Kazimierz Janik, radny Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Więcławski, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki UMWD i podpisująca umowę Małgorzata Matusiak, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Ze strony niemieckiej umowę podpisywał Landrat Bernt Lange, reprezentujący Landkreis Görlitz. Obecni byli także przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa Oświaty i Wspólnego Sekretariatu PL- SN 2014-2020.
Projekt rozpoczął się 1 września i potrwa dwa lata, a współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przez Program Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020.
Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia zgodnie podkreślali wagę nauki języka kraju sąsiedniego już od najmłodszych lat. Jednym z zaplanowanych działań jest nauka języka sąsiada: niemieccy nauczyciele przedszkoli będą uczyć się polskiego, zaś ich koledzy z Polski – niemieckiego, by przekazać podstawowe umiejętności komunikacyjne swoim wychowankom. Biuro projektu mieści się w budynku DODN w Jeleniej Górze.