To strategiczna inwestycja. Musiała być wykonana.
- Nowa magistrala powstaje na wypadek konieczności czasowego zasilania części miasta z innego ujęcia wody niż Sosnówka - z Grabarowa - wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy spółki Wodnik.
Wszystkie roboty ziemne wykonywane były zgodnie z "Wieloletnim plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2021-2025 dla Miasta Jelenia Góra". Obecnie ostatnie prace trwają jeszcze w ciągu ulicy Wolności na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Wyspiańskiego. Na zlecenie Wodnika wykonuje je jeleniogórska firma Sanet.
- Inwestycja była niezbędna dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta, gdyż do dziś nie wiemy, czy i kiedy Wody Polskie zamierzają spuścić wodę z Sosnówki, by zbiornik ten uszczelnić. Nie otrzymaliśmy w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi, musimy więc być gotowi na każdą okoliczność - dodaje rzecznik.
Nowa sieć musi być przygotowana na przepływ wody pod wyższym ciśnieniem - tak, by dotarła ona z Grabarowa aż do Cieplic i Sobieszowa. Stara sieć mogłaby tego nie wytrzymać. Inwestycja jest bardzo duża, przewidziana była na rok.
Gazownicy musieli wymienić sieć
Kiedy już ulica była rozkopana to doszły roboty na zlecenie Zakładu Gazowniczego. Nie były one wstępnie planowane, jednak w wyniku wycieków gazu, do których doszło w okolicy okazało się, że ta sieć również wymaga podjęcia prac naprawczych i częściowej, ale sporej, wymiany, co wpłynęło z kolei na wydłużenie remontu.
- W międzyczasie doszło właśnie położenie ok. 300 metrów nowej sieci gazowej i przyłączenie do niej 11 budynków. To wydłużyło prace - mówi Bartosz Kaszewski, kierownik budowy.
Po zakończeniu wszystkich robót na innym fragmencie ulicy Wolności na kierowców czekają kolejne, ale dużo mniejsze, utrudnienia. Konieczna jest bowiem jeszcze wymiana kolejnego fragmentu magistrali, od MPGK do dawnych młynów. W tej chwili trwają prace planistyczne.
Rezerwowe zasilanie dla miasta
Reasumując. W tej dużej, skomplikowanej i kończącej się inwestycji chodzi o zapewnienie bezproblemowego zaopatrywania miasta w wodę na wypadek, gdy jedno z dwóch głównych źródeł jej dostarczania będzie musiało być czasowo wyłączone.
Obecnie miasto zaopatrywane jest w wodę z ujęcia wody powierzchniowej i podziemnej „Grabarów" (ok. 47% dostaw wody), ujęcia wody powierzchniowej na Zbiorniku „Sosnówka" (ok. 49%). Pozostałe dwa ujęcia, czyli „Leśniczówka" i „Kamienna Wieża" to łącznie tylko ok. 4% koniecznych dostaw wody.