Środa, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 11039
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Konferencja naukowa dot. niepylaka apollo

Wtorek, 20 września 2022, 17:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Konferencja naukowa dot. niepylaka apollo
Fot. Przemek Kaczałko
W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Pałac Sobieszów odbywa się konferencja poświęcona ochronie i reintrodukcji niepylaków apollo. Jest to inauguracja projektu LIFE Apollo 2020 "Nauka, ekologia i innowacje dla ochrony Parnassius apollo w Europie Środkowe".
Na konferencję zaprosiliśmy naszych partnerów oraz osoby z Europy, które zajmują się ochrona niepylaka apollo. To dla nas platforma wymiany danych o metodach ochrony niepylaka apollo, bo w różnych krajach są inne warunki, stosowane są różne metody - powiedział Dariusz Kuś z Działu Ochrony Przyrody w KPN, który podkreślał, że jest to gatunek najbardziej zagrożony gatunek motyli dziennych w Europie.

Jak podkreślał dyrektor KPN-u, to okazja, aby wymieniać doświadczenia pomiędzy ludźmi nauki, praktykami obszarów chronionych. W spotkaniu wzięli udział Polacy, Czesi, Niemcy i Austriacy.

Dyskutujemy jak przywracać naturze gatunki, które wiele lat temu wyginęły - często w wyniku działalności człowieka. Nie posiadamy pełnej wiedzy o zachowaniu wielu gatunków, a szczególnie niepylaka apollo - uczymy się. Wiemy, że zmienia się klimat i warunki nie są takie same jak 100-200 lat temu - powiedział Andrzej Raj, dyrektor KPN. - Nam się udało - przywróciliśmy subpopulację karkonoską, ale wiemy już dzisiaj, że należy to realizować w szerszym otoczeniu, aby osiągnąć sukces. Trzeba stworzyć metapopulację, która będzie się składała z wielu subpopulacji, a one zaczną się krzyżować między sobą i tworzyć stabilną metapopulację w całych Sudetach Zachodnich, a może i regionie sudecko-alpejskim - podkreślił dyrektor, który cieszył się, że do przedsięwzięcia zaangażowały się Lasy Państwowe.

Wyznaczono kilkanaście miejsc, m.in. w Nadleśnictwach: Złotoyja, Kamienna Góra, Śnieżka, Szklarska Poręba, Lwówek Śląski, a nawet z Wodami Polskimi, gdzie również mają się pojawić niepylaki apollo.

Przywracamy tego motyla, bo to gatunek parasolowaty. To fantastyczny bioindykator środowiska i jego obecność lub brak - pokazuje czy środowisko zmienia się w dobrym kierunku, czy w złym. Takie gatunki mogą nam wskazać zmiany dziesiątki lat wcześniej, niż sami to zobaczymy - zaznaczył A. Raj, który dodał, że gdyby zwracano na to uwagę 40-50 lat temu, można było przeciwdziałać katastrofie ekologicznej w Karkonoszach sprzed 30 lat.

Dyrektor KPN-u podkreśla, że 7 lat pracy nad przywróceniem niepylaka apollo to dopiero początek. Należy dostosowywać proces reintrodukcji do zmieniających się warunków. Projekt Life trwa do 2028 roku, ale jego realizacja ma trwać kolejne lata.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile kilo przytyłeś/aś po świętach?

Oddanych
głosów
131
0-1 kg
31%
1-2 kg
15%
2 kg i więcej
11%
Wcale, pilnuję wagi
42%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Będą 2 McDonaldy w Jeleniej Górze?
 
112
Drzewo spadło na szklarnię w Siedlęcinie
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Dziki Wodospad w Karpaczu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group