Wiele osób, które wpadły w spiralę zadłużenia, nie ma już odwagi podejmować kolejnych kroków w kierunku ustabilizowania zobowiązań. Kolejny kredyt wydaje się jedynie gwoździem do trumny. Nie musi tak jednak być. W takiej sytuacji warto rozważyć konsolidację zadłużenia. Możliwe są dwie opcje – kredyt konsolidacyjny i pożyczka konsolidacyjna. Obydwie mogą przynieść nam ogromne korzyści i pomóc w końcu w wyrwaniu się z pogrążającego nas zadłużenia.
Konsolidacja zadłużenia – jak to właściwie działa?
Jeśli posiadamy wiele zobowiązań finansowych w różnych miejscach, często ciężko jest nam uporać się ze spiralą zadłużenia. Nie możemy przerwać zaciągania kolejnych i kolejnych zobowiązań, gdyż pieniądze z jednego źródła służą nam tylko i wyłącznie na tymczasowe spłacenie poprzedniego długu. W takiej sytuacji często nie mamy żadnej możliwości na poradzenie sobie z tym problemem, gdyż fizycznie brakuje nam środków i możliwości ich zarobienia. Z rozwiązaniem przychodzi jednak kredyt konsolidacyjny. Pozwala on na optymalną spłatę pożyczek, chwilówek i innych długów. Nasze dotychczasowe zobowiązania zostaną spłacone z pieniędzy z nowego kredytu, konsolidacja zadłużenia posiadać będzie jednak znacznie niższe raty i dłuższy okres spłaty. To pozwoli nam na powolne wychodzenie z zadłużenia. Powolne, ale i skuteczne, gdyż raty przeważnie są dostosowane do naszych możliwości finansowych. Jeśli dobrze to przemyślimy, nie doprowadzimy do sytuacji, w której brakuje nam pieniędzy na spłatę zobowiązania i od nowa wpadnięcia w spiralę zadłużenia.
Kredyt konsolidacyjny kontra pożyczka konsolidacyjna – najważniejsze różnice
Kredyt konsolidacyjny udzielany jest przez bank, pożyczka przez wykwalifikowane w tej dziedzinie firmy. W przypadku kredytu musimy liczyć się z weryfikacją BIK, w przypadku pożyczki nie jest to konieczne. W momencie zaciągania kredytu konsolidacyjnego powinniśmy mieć stałe zatrudnienie, które jest udokumentowane i zapewnia nam regularny dochód.
Konsolidacja zadłużenia – gdzie szukać pomocy?
Jeśli decydujemy się na konsolidację zadłużenia, powinniśmy sprawdzić porównywarkę lub ranking kredytów konsolidacyjnych. Da nam to sporą dozę informacji na temat stawek, oprocentowania, prowizji i RRSO. Pomoże to w wybraniu najkorzystniejszej oferty. W internecie możemy trafić na wiele stron, które porównują usługi bankowe, na przykład ranking kont osobistych na domkredytowy.pl. Sprawdzanie rankingów to klucz do jak najniższej kwoty do spłacenia i korzystnych warunków kredytu. W porównywarkach usług bankowych znajdziemy też inne przydatne zestawienia, takie jak najkorzystniejsze lokaty, najlepsze kredyty konsumenckie, czy ranking kont bankowych. Tak wiele informacji możemy znaleźć tutaj – na porównywarce domkredytowy.pl.