Burmistrz Miasta Kowary Elżbieta Zakrzewska 30 marca wystosowała w tej sprawie pismo do Sylwestra Marciniaka – przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Takie stanowisko samorządu Kowar w tej sprawie E. Zakrzewska uzasadnia przede wszystkim dbałością o zdrowie i życie mieszkańców miasta.
Zadania wynikające z kalendarza wyborczego, nie będą możliwe do zrealizowania z uwagi na ograniczony dostęp interesantów do Urzędu Miejskiego w Kowarach, co utrudnia przyjmowanie zgłoszeń na członków obwodowych komisji wyborczych - tłumaczy burmistrz Kowar E. Zakrzewska. - Do 30 marca do Urzędu Miasta nie zostało złożone żadne zgłoszenie na członka komisji wyborczej przez pełnomocników komitetów wyborczych. Wpłynęło jedynie 21 zgłoszeń od osób fizycznych w ramach tzw. uzupełnienia przez komisarza wyborczego spośród wyborców. Dodatkowo nie mamy możliwości przeprowadzenia bezpiecznych, niezagrażających życiu szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych. Brak jest też procedur postępowania w przypadku potwierdzenia zarażenia koronawirusem w dniu wyborów w obwodach odrębnych w Domu Pomocy Społecznej oraz w szpitalach. Ludzie przebywający w tych placówkach są schorowani, potrzebujący opieki. W przypadku stwierdzenia u któregoś z pacjentów zarażenia koronawirusem, wszystkie osoby przebywające w danym czasie w placówce zostaną objęte obowiązkową kwarantanną. To będzie dotyczyło ona również członków komisji wyborczej. Nie będzie wówczas możliwości przeprowadzenia rzetelnego, nie budzącego żądnych wątpliwości głosowania, sporządzenia i przekazana protokołu z wyników głosowania. Może to powodować uzasadnione wątpliwości co do wyników takiego głosowania, a w efekcie końcowym nawet złożenie protestów wyborczych - uzasadnia burmistrz.
Kolejne argumenty za przełożeniem majowych wyborów prezydenckich przytaczane przez burmistrz Kowar to między innymi: brak możliwości bezpośredniego dotarcia do wyborców w celu sporządzenia aktów pełnomocnictwa w tym, min.: do osób odbywających obowiązkową kwarantannę, brak możliwości wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, brak technicznych i finansowych możliwości zapewnienia członkom obwodowych komisji wyborczych oraz wyborcom podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym: odpowiedniej ilości środków indywidualnej ochrony typu: maski, rękawiczki, środki dezynfekujące, długopisy itp.