Na uroczystości byli obecni m.in.: posłanki Zofia Czernow i Marzena Machałek, wicewojewoda Ewa Mańkowska oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Krzyż Zesłańców Sybiru otrzymali: Bolesław Kobak, Teresa Trojnara, Wanda Strzecha, Maria Górka, Helena Muzyczka, Janina Karkocka, a także Bogdan Hawa. Srebrny Krzyż Zasługi przyznano: Henrykowi Koniarzowi, pośmiertnie Zofii Lewińskiej, Krystynie Litynskiej oraz Eugenii Maj. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymały: Teresa Kukurydziak i Janina Łanucka.
- Byłem dwa lata na Syberii. Z Armią Andersa przeszedłem do Persji. Napisaliśmy wspomnienia o naszych przejściach. Widziałem też generała Władysława Sikorskiego. Chcę młodym ludziom przekazywać historię o Kresach Wschodnich i deportacjach ludności, by pamiętali o nas, bo to jest najważniejsze – powiedział Henryk Koniarz, Sybirak odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Na obchodach wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy zaprezentowali sceny z życia Sybiraków, opracowanych na podstawie przeżyć więźniów. – Uważam, że musimy pamiętać o historii Sybiraków i naszym obowiązkiem jest przekazywać ją młodszym kolegom - mówiła Marysia Zagajewska, uczennica Gimnazjum nr 1.
Sybiracy są wielkimi patriotami, a w naszym regionie żyje ich jeszcze 2300, należą do 17 kół terenowych Związku Sybiraków, jednak najwięcej jest ich w Jeleniej Górze. - Ponieważ uważamy, że historia w szkołach nie jest dobrze przekazywana, staramy się uzupełniać wiedzę uczniów i współpracować ze szkołami – dodała Bożena Dudzińska.