Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych powstało już w minionym roku m.in. z inicjatywy Towarzystwa Walki z Kalectwem, Koła Chorych na SM, Polskiego Związku Niewidomych - Koła w Jeleniej Górze i "Klubu Amazonek" .
Obecnie organizacja jest już zarejestrowana w sądzie oraz ma wszystkie dokumenty. Wczoraj w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze odbyło się I Walne Zebranie, na którym wybrano organy statutowe i uchwalono uchwałę programową. Przewodniczącą organizacji na kolejny rok została Ligia Jamer, wiceprzewodniczącymi: Alicja Smereka i Wanda Nowak. Funkcję sekretarza pełnić będzie Mela Bobik. Członkowie to: Danuta Musiał i Monika Adamkiewicz. W komisji rewizyjnej znalazły się trzy kobiety: Elżbieta Petelska jako przewodnicząca, Bożena Szczepańska jako sekretarz i Barbara Łuczycka jako członek.
Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych jest alternatywą dla działającej już organizacji KSON, które będzie działało na rzec osób niepełnosprawnych. Forum skupi wszystkie te mniejsze jednostki, które w sejmiku nie są zrzeszone. Afiliowanych jest ich bardzo dużo, ale w Walnym Zgromadzeniu bierze udział siedem: Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniami Umysłowymi, Karkonoski Klub Amazonek, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem i Koło w Jeleniej Górze Stwardnienia Rozsianego. Ponadto są też sympatycy forum czyli Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Pomocna Dłoń działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. Jeleniogórskie – mówił Leszek Karbowski, prezes oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze.
Na I Walne Zebranie Forum poza przedstawicielami zainteresowanych organizacji przybyli również Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry wraz ze swoim zastępcą Jerzym Lenardem i pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych Mirosławą Cichocką. Obecna była również Ewa Kasińska, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
Wszyscy zaproszeni goście gratulowali organizacji powstania i determinacji. Podkreślali rolę takich jednostek we współpracy z urzędem i instytucjami, deklarowali pomoc oraz wsparcie.
– Głównym celem forum będzie dbałość o dobro wszystkich zrzeszonych organizacji, a więc mówienie o ich potrzebach. Integracja naszych środowisk ma posłużyć do pogłębienia współpracy między sobą, uaktywnienia prac w organizacjach, motywacji ich członków do uczestniczenia w gremiach opiniodawczych i decyzyjnych – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON w Jeleniej Górze.
– Chcemy też wspólnie doskonalić nasze usługi np. poprzez kursy komputerowe oraz pozyskiwać pieniądze na nasze potrzeby. Będziemy też razem wypracowywać swoje stanowiska dotyczące zmieniających się przepisów prawa w zakresie osób niepełnosprawnych, które następnie przekażemy dalej. Forum pomoże też rozwinąć współpracę z uczelniami wyższymi, przedsiębiorcami, innymi organizacjami pozarządowymi w Polsce i poza jej granicami. Są to ogólne założenia, a te szczegółowe ustali samo życia. Musimy jednak pamiętać, że to jaka będzie jakość naszej pracy i jakie będą jej efekty będzie zależało od nas samych – dodała L. Jamer.