Poniedziałek, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 8336
Zalogowanych: 64
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 14 marca

Piątek, 14 marca 2025, 8:24
Autor: Książnica Karkonoska
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką – 14 marca
Panie bibliotekarki i Panowie bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne tytuły, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Piszą o nich w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Między tu i teraz. Sarah Suk

„W jednej chwili jesteś, a w następnej już cię nie ma”.

Aimee jest siedemnastolatką, która cierpi na syndrom sensorycznego odkształcenia pętli czasowej. Niekontrolowany powrót do przeszłości wyzwalają u niej zapachy. Dziewczyna nie wie, kiedy zniknie, nie wie, też jak długo jej nie będzie. Kilka minut, kilka godzin, które spędza w konkretnym wspomnieniu. Jest w nim bierna, nie może niczego zmienić w przeszłości.

Wszystkie jej zniknięcia mają związek z mamą, która dawno temu odeszła od niej i od appy. Appa – tato uważa, że sami sobie poradzą z chorobą córki, od której powoli emocjonalnie się oddala.
Aimee i Hyunwoo są Koreańczykami, mieszkającymi w Vancouver.

Zniknięcie w praktyce wygląda tak, że migasz i… znikasz, wyobrażacie sobie, że dzieje się to znajomemu? Trudno to sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej z tym żyć. Aimee nie jest szczęśliwą nastolatką, zadręcza się myśleniem o kolejnym zniknięciu, nie czuje się bezpiecznie i nie ma wsparcia ze strony taty. Jej ucieczką jest ciemnia fotograficzna.

Za namową przyjaciółki postanawia polecieć do Seulu, do ciotki. Chce poznać historię swojej mamy, dowiedzieć się, czy nie cierpiała na ten sam syndrom i nie utknęła gdzieś we wspomnieniu tak jak duch z jednej seulskiej stacji.
Aimee odkrywa prawdę.

Oprócz bardzo ciekawej historii Sarah Suk opowiada o kulturze Południowej Korei, zwłaszcza kulinarnej. Wplata też w fabułę bardzo intymny i wrażliwy opis relacji między Aimee i tatą oraz niewinne, zawstydzone, ale lojalne rodzące się młode uczucie.
Książka była dla mnie wzruszająca. Czy istnieją ludzie z syndromem sensorycznego odkształcenia pętli czasowej? Nie wiem… Wiem, że niektórzy podróżują do wspomnień o istotach, do których tęsknią w snach.

JJ

Książka dostępna w zbiorach ZAKAMARu w Książnicy Karkonoskiej.

Zakupiona została ze środków otrzymanych od MIASTA Jelenia Góra za pośrednictwem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

https://biblioteka.jelenia-gora.pl/58065/dom-szkola-zakamar/
https://www.facebook.com/ZakamarJG

TeenAgeHardAge #choroba #znikniecie #osamotnienie #strach #rodzina #fotografi #KoreaPołudniowa #Seul #kuchnia #wspomnienia #zapach

Stara Jelenia Góra : między handlem a poezją. 700-letnie miasto w sercu Europy w zwierciadle swojej historii. Erle Bach

Tł. i oprac. Henryk Dąbkiewicz

W Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej jest już dostępne tłumaczenie książki Erle Bach o historii stolicy Karkonoszy.
Nie da się mówić o polecanej dzisiaj pozycji , czyli „Starej Jeleniej…” w oderwaniu od autorki, zatem zacząć musimy od urodzonej w 1927 r. w ówczesnym Hirschbergu, Barbary Strehblow.

Jej matką była również Barbara, po mężu Feist, pochodząca z rodziny Erlebachów, czyli właścicieli słynnego schroniska na Przełęczy Karkonoskiej – Alte Erlebachbaude; w przyszłości nasza Barbara przyjmie od tej nazwy swój artystyczny pseudonim literacki. Inną znaczącą osobą w życiu Erle Bach była jej prababka, która nauczyła ją tzw. „jeleniogórskiego” ściegu hafciarskiego oraz wyjątkowej techniki haftu tiulowego.

Wiedza ta, połączona z wyniesionym z domu zamiłowaniem do karkonoskiej tradycji oraz uczestnictwem w wielu akcjach społecznych jako „Trachtenputzel” (dziewczynka w ludowym stroju wręczająca kwiaty) już na zawsze pozostawiła w autorce miłość do miasta i gór.

Jest jeszcze jedno wydarzenia, które na zawsze odmieniło pisarkę – mam na myśli oczywiście wojnę, a zwłaszcza jej koniec, kiedy była świadkiem „wyzwalania” przez radzieckich żołnierzy podgórskich wsi Riesengebirge; nie uniknęła losu wielu kobiet, ale dzięki polskiej osadniczce, która przechowała ją u siebie zdołała przeżyć.

Po wysiedleniu jej życie pochłonęły sprawy codzienne i rodzinne, ale kiedy jej 4 dzieci dorosła i miała więcej czasu dla siebie, poświęciła się w pełni zachowaniu rodzimego dialektu i propagowania tradycji dolnośląskiej sztuki ludowej. To właśnie wtedy przyjęła artystyczny pseudonim i rozpoczęła literacką przygodę, co zaowocowało m.in. polecaną dzisiaj monografię Jeleniej Góry.

A co znajdziemy w samej książce? Jej sercem jest 35 tematów o 700-letniej historii miasta, opartej na kornikach Zellera, Vogta czy Herbsta, ale widzianej przez pryzmat dziecka i nastolatki.

Znajdziemy wiele osobistych uwag i przemyśleń Barbary, oddające ducha ówczesnych mieszkańców. Dzięki wsparciu Friedricha-Wilhelma Preußa i Ullricha Junkera, inicjatorów polskiego tłumaczenia, książka wzbogaciła się o materiał ilustracyjny z życia Erle Bach, a także wiele innych dodatkowych materiałów ikonograficznych.

Warto zaznaczyć, że autor tłumaczenia, gdzie mógł, zachował styl literacki autorki.

(JL)

Spora jest ta „ryba” – książka liczy 341 stron, zatem poniżej zarzucam na dobry koniec polecajki spis treści oraz link do JBC:
https://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/publication/65275/edition/60089/content

1. Przedmowa
2. Wstęp
3. Początki powstania
4. Założenie miasta, najstarsze korzenie
5. Czasy Fryderyka Wielkiego
6. Trzy wojny śląskie
7. Druga wojna Śląska
8. Kancelaria skarbnika i stara poczta
9. Hensel i muzyka śląska
10. Przepowiednia Prudelberga i dobroczynni obywatele
11. Piękne ogrody i tereny oraz śmierć króla
12. Z cukrowni do koszar
13. Zmiany pogody i powódź
14. Z ciast piernikowych i bułeczek z duszą
15. Od zauroczenia do szpiegostwa przemysłowego
16. Trudna sytuacja tkaczy daje o sobie znać sama za siebie
17. Cesarz Napoleon nie przybył tu jako przyjaciel
18. Żydzi są obywatelami niemieckimi
19. Pierwsza synagoga w Jeleniej Górze
20. Błogosławione czasy szkolne!
21. Ciężki los tkacza lnu i karkonoscy turyści
22. Nadchodzą osadnicy z Zillerthal
23. Uczeń i poeta - dwaj wielcy synowie Karpnik
24. Z Norwegii w Karkonosze: Kościół Wang
25. Niemcy, tkamy twój całun
26. Śląska koronka i światło gazowe
27. Jelenia Góra wkracza w nową erę
28. „Małe jelenie podskakują żwawo, z zielonym liściem nadziei ..."
29. O pięknych starych drzewach
30. Triumfalny pochód narciarstwa i rozwój poprzez kolejne połączenia kolejowe
31. Gerhart Hauptmann i dzieciobójstwo w Malinniku
32. Najpiękniejsze lata do wybuchu wojny światowej
33. Pierwsza wojna światowa - łzy i żałoba
34. Do miasta przybywa Alfred Höhne - ostatni kronikarz
35. Nowy początek, zawiedziona nadzieja i pożegnanie
36. Zdjęcia z życia Erl Bach
37. Nazwy niemieckie użyte w opracowaniu
38. Mapa Śląska

Wierusz i Nikt. Paweł Wakuła (opowiadanie historyczne 6)

Były to niespokojne czasy panowania młodego syna Władysława Jagiełły, gdzie postrach siali rycerze-rozbójnicy. W zamku w Bolesławcu był jednak rycerz, którego bandyckie szajki bały się jak ognia – Klemens Wierusz (wedle opowieści ówczesnych gołymi rękami łamiący końskie podkowy). Drugim bohaterem tej opowieści jest młody rybałt Dobko, pięknie grający na lutni, który w poszukiwaniu swojego pana znosi liczne trudny i niebezpieczeństwa.

Ta prosta historia jest nie tylko pouczająca (nigdy nie należy lekceważyć drugiego człowieka), ale też pomoże poznać maleńki wycinek historii z czasów Władysława Jagiellończyka. Z tekstu dowiemy się też, jak powstało miasto Wieruszów. Na końcu znajduje się krótka notatka, z której poznamy kilka historycznych faktów, jakie stały się podstawą dla tej opowieści.

Ilustracje Marka Szala dobrze oddają średniowieczny klimat, prezentując barwne stroje z epoki, elementy zbroi i oręża oraz sceny z życia na zamku. Są wykonane nietypowo, z lekkim rozmyciem niektórych struktur i materiałów. Ciekawym pomysłem jest również „okienko” na przedniej okładce, przez które możemy dostrzec fragment królewskiej uczty.

Wierusz i Nikt” to miły wstęp do historycznych poszukiwań dla każdego małego czytelnika. Tę opowieść można znaleźć pośród książek historycznych w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej.

mkc

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jakie filmy najbardziej lubisz oglądać?

Oddanych
głosów
919
Filmy akcji
16%
Obyczajowe
10%
Komedie
15%
Horrory
8%
Dokumentalne
10%
Opery mydlane
2%
Hity kinowe sprzed lat
6%
Wojenne
6%
Westerny
4%
Znane polskie
6%
Inne
9%
Nie oglądam wcale filmów
9%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Piłka nożna
W starciu dwóch Orłów lepszy ten niebieski
 
Koszykówka
"Jestem dumny, drużyna zostawiła kawał zdrowia"
 
Aktualności
Pobiegali pod Karkonoszami
 
Kultura
Jarmark w Cieplicach – niedzielne atrakcje
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group