Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 12896
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kulisy bez tajemnic, czyli „Teatr i Szkoła”

Poniedziałek, 14 września 2009, 17:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 października 2009, 19:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kulisy bez tajemnic, czyli „Teatr i Szkoła”
Fot. TEJO
Warsztatem o wykorzystaniu przestrzeni w teatrze i rolą wyobraźni w kreacji postaci poprowadzonym przez Bogdana Kocę, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Norwida rozpoczęły się dziś dziesięciomiesięczne zajęcia dla młodzieży w ramach projektu „Teatr i Szkoła”.

Uczestniczy w nich około pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych zaproszonych przez Teatr im. Norwida wraz z opiekunką Elżbietą Astramowicz. Wszystkich powitał koordynator projektu, odpowiedzialny za edukację teatralną aktor i pedagog Tadeusz Wnuk.

– Patronem projektu „Teatr i Szkoła” jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Nie bez powodu Jeleniej Góra jest współuczestnikiem tych działań. Mamy za sobą wiele doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżą w tym dwie edycje warsztatów „Lato w teatrze” zakończone udanymi realizacjami teatralnym – powiedział Tadeusz Wnuk.

„Teatr i Szkoła” to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę zajęcia teatralne w Jeleniej Górze. Młodzi ludzie będą pracowali na scenie przez cały rok szkolny. – Zajęcia odbywać się będą raz na dwa tygodnie, w poniedziałki i potrwają od trzech do czterech godzin – zapowiedział Tadeusz Wnuk. – Celem, do którego dążymy, będzie realizacja widowiska, projektu, który zaprezentujemy na przełomie maja i czerwca podczas ogólnopolskich prezentacji uczestników TiSz w Warszawie – dodał.

Zajęcia inauguracyjne poprowadził sam dyrektor artystyczny i naczelny Teatru im. Norwida Bogdan Koca. Warsztat dotyczył przestrzeni scenicznej, ale prowadzący rozpoczął od bardzo ciekawego wykładu, w którym próbował uświadomić młodzieży sens istnienia teatru oraz niepowtarzalność jego sztuki.

– Aktor to jeden z najbardziej fascynujących i zarazem tragicznych zawodów. Aktor jest zarazem twórcą i wykonawcą dzieła i chyba jako jedyny nie ma okazji zobaczyć tego, co stworzył – powiedział Bogdan Koca. Podkreślił, że nie bierze pod uwagę zapisu filmowego, bo to jest tylko uwiecznienie chwili, która zdarza się jeden jedyny raz.

Bogdan Koca, mający bogate doświadczenie pedagogiczne, traktował młodzież jak studentów. Do wszystkich zwracał się w formie grzecznościowej, ale – takim podejściem – szybko zjednał sobie sympatię młodzieży. W interesujący sposób poprowadził ćwiczenia pokazując na samych uczestnikach prawa sceny. Jak z rękawa sypał anegdotami rozluźniając atmosferę. Uświadomił też młodzieży, jak ważna dla aktora jest wyobraźnia, w której kreuje odgrywaną rzeczywistość.

Dla uczniów „Ekonoma” przygoda z teatrem będzie na pewno bardzo cennym doświadczeniem. Niektórzy już myślą o szkole teatralnej po maturze, inni chcą poznać tajniki sceny. Jeszcze inni, którzy już liznęli nieco tej sztuki – poprzez uczestnictwo w projekcie „Lato w Teatrze” połknęli bakcyla – pragną zgłębić jeszcze bardziej zakulisowe tajemnice.

Bogdan Koca dokończy swój warsztat za dwa tygodnie. Później prowadzący będą się zmieniać. Jak zapowiedział Tadeusz Wnuk, będzie ich kilkoro.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
610
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group