Imprezę organizuje Osiedlowy Dom Kultury, a zajęcia prowadzi znany jeleniogórski fotografik Andrzej Kryspin. Uczestnicy – podzieleni na dwie grupy – spotykają się co drugi dzień w ODK. Wychodzą też w teren, aby podpatrywać rzeczywistość i jednocześnie wykonywać zlecone im zadania.
Przestrzeń, cisza, forma, ruch, foto-opowieść, portret – oto zakresy tematyczne fotografii, na których skupiają się adepci tej sztuki. Bywa że tematy znajdują bardzo blisko. – Fotografowaliśmy dzieci, które wypoczywają na zimowisku w Osiedlowym Domu Kultury – mówi Andrzej Kryspin. Odbyły się także zajęcia poświęcone luksografii.
Dziś młodsza grupa warsztatowiczów zajęła się fotografią studyjną. W zaimprowizowanym studio poznawali tajniki różnego oświetlenia i osiąganych za jego pomocą efektów. – To może się wam przydać, kiedy chcecie sprzedać jakiś przedmiot na aukcji internetowej i musicie go ładnie pokazać – tłumaczył Andrzej Kryszpin Magdzie Lipskiej, Kindze Bobyk, Aleksandrze Czechowskiej, Klaudii Kardyś, Mateuszowi Tarkowskiemu, Kamilowi Adamczykowi i Cezaremu Chromiczowi.
Prowadzący wynalazł też pudło pełne „skarbów”: zdjęć z klubowej ciemni powstałych w pierwszych latach działalności ODK, czyli w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Jakże ciekawe dokumenty się tam znalazły! Szkoła Podstawowa nr 11 i szpital w budowie, znani jeleniogórzanie młodsi o ponad 20 lat. Wielu z bohaterów zdjęć już wśród żywych nie ma….
Uczestnicy wybrali sobie po jednym zdjęciu. Mają odnaleźć dane miejsce dziś i udokumentować jego stan obecny. Przy okazji Andrzej Kryszpin wyjaśnił rolę wynalazku fotografii w dokumentacji. – Wielu, którzy dziś fotografują artystycznie, nie zdają sobie sprawy, że głównym celem wynalezienia fotografii były względy praktyczne – powiedział.
Przed entuzjastami fotografii jeszcze dwa spotkania. Zdjęcia, które zrobią, zamieścimy w najbliższych dniach na łamach portalu. Dla wielu będzie to pierwsza publikacja i udostępnienie efektów pracy szerszemu gronu odbiorców.