W ramach wspólnego projektu z miastem Novy Bor z Czech (kraj liberecki), w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze powstało "Laboratorium szkła", w którym znalazł się piec do wytopu szkła i odpowiednie narzędzia - pozwoli to na prowadzenie warsztatów.
Dzisiaj najważniejsze dla mnie jest to, że jest tu tylu ludzi związanych ze szkłem - wyznała podczas otwarcia Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. - Jestem im niezwykle wdzięczna, że chcieli przyjść i mam nadzieję, że sprawia im to przyjemność - dodała dyrektorka.
W samej Jeleniej Górze mieliśmy nie tylko Jeleniogórskie Zakłady Optyczne. Była też huta szkła w Sobieszowie, Cieplice słynęły z wybitnych rodów szklarskich, które wytwarzały najpiękniejsze szkła na Śląsku - mamy je w naszych zbiorach - mówiła dyrektorka.
Jak zapowiadają zarządzający Muzeum Karkonoskim, będą organizowane różnego rodzaju warsztaty - będą szkła witrażowe, warsztaty palnikowe, będą też spotkania z ekspertami, którzy będą opowiadać o najstarszych technikach i historii szklarstwa.
Tworzymy szlak szklarski pomiędzy Jelenią Górą, Szklarską Porębę, Orle, Harrachov, Jablonec, Liberec aż do Novego Boru - pokazujemy te wszystkie wyjątkowe miejsca, gdzie szkło było tworzone - dodała G. Zawiła.
Z okazji otwarcia Laboratorium Szkła, przez 3 dni odbywają się wydarzenia na terenie Muzeum Karkonoskiego przy ul. Matejki w Jeleniej Górze. W sobotę (28.09) w godz. 9:30 - 13:30 warsztaty z mozaiki, 10:00 - 15:00 pokazy wytopu szkła, z kolei jutro (29.09) w godz. 10:00 - 13:00 pokaz i warsztaty grawerskie.
Wykonawcą robót budowlanych była firma Solar System sp. z o.o. z Jeleniej Góry, a wartość tej części inwestycji to niemal 1,5 mln zł. W sumie Laboratorium Szkła kosztowało około 2,3 mln zł.