Dziś – kolejny i przedostatni dzień nieustannych prób poszczególnych scen. Ta część pracy nad sztuką bywa dość nerwowa, ale jednocześnie stanowi wyzwanie dla artystów. – W moim zawodowym życiu lubię próby generalne i gorączkę przygotowań do nich – mówi koordynator LWT w Jeleniej Górze a zarazem aktor Teatru im. Norwida Tadeusz Wnuk. To właśnie teraz spektakl nabiera ostatecznego wyglądu i głębi. W światłach można pewne sceny dopracować i skorygować tak, aby forma była jak najbardziej zbliżona do założonego „ideału”.
A jest nad czym pracować, bo tegoroczne widowisko, „Medioracja” jest najbardziej skomplikowaną realizacją z czterech turnusów LWT, które od 2008 roku mają miejsce w Teatrze im. Norwida. Oprócz pewnej lirycznej atmosfery magii poezji, trzeba wykreować na scenie świat miasta, który musi „wymieszać” tę subtelną lirykę z brutalizmem życia. Nie brakuje więc scen zarówno o podtekście sensualnym, jak i takich, gdzie siłą motoryczną jest agresja. Oczywiście: wszystko na podbudowie dzieła Juliana Tuwima i głosów twórców jego epoki, którzy obracali się w nurtach surrealizmu, dadaizmu i futuryzmu.
W sumie widowisko zapowiada się kolorowo i niezwykle soczyście. Pośród „sześcianowej” scenografii, czyli symbolicznego futurystycznego miasta zbudowanego przez Janusza Kijańskiego, wiele dziać się będzie. Nie zabraknie układów ruchu i epizodów z dużą dawką dynamizmu. A to sprawi, że widzowie na pewno nie będą się nudzili. I przy okazji docenią trud młodzieży. Dla niektórych wykonawców te warsztaty były pierwszym kontaktem z profesjonalną sceną. – Zrobiliście niewyobrażalny postęp – powiedziała uczestnikom LWT Anna Szopa, solistka baletu Opery Wrocławskiej, która zajmowała się układami choreograficznymi.
Organizatorzy LWT zapraszają wszystkich zainteresowanych na pokazy „Medioracji”, które odbędą się w sobotę i w niedzielę (16 i 17 lipca) o godz. 18 na dużej scenie Teatru im. Norwida. Wstęp wolny.
Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.