Badania prof. Jana Szopy-Skórkowskiego, który modyfikowaniem lnu zajmuje się od kilkunastu lat, potwierdziły, że lniane plastry leczą rany pochodzenia żylnego i cukrzycowego, przyspieszają ich gojenie, działają bakteriobójczo, uśmierzają ból oraz zapobiegają obumieraniu i uszkadzaniu komórek.
Twórca genetycznie modyfikowanego lnu prof. Jan Szopa-Skórkowski ma w planie utworzyć Centrum Biotechnologii Lnu. Jego siedziba miałaby powstać na terenie mysłakowickich zakładów lniarskich „Orzeł”, którymi od półtora roku zarządza syndyk. Tu właśnie produkowano by prozdrowotne preparaty. – To wielka szansa dla „Orła” – mówi wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski.
W latach 60. XX wieku zakład zatrudniał 3 tys. osób. W połowie lat 90. „Orzeł” przekazał gminie wiele obiektów m.in. budynek Gminnego Ośrodka Kultury oraz oczyszczalnię ścieków, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, zasilająca budżet gminy. Aktualnie, trzykrotnie wystawiany na przetarg, nie znalazł inwestora.
W styczniu 2012 roku zainteresowana pomysłem firma Madex z Malborka ma złożyć wniosek w Ministerstwie Gospodarki w konkursie na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych.