– Cztery niezależne zespoły ekspertów oceniały wnioski bardzo wnikliwie. Ocenie poddano nawet najdrobniejsze sprawy – wyjaśniała pani pełnomocnik – wniosek do komisji europejskiej o zatwierdzenie dofinansowania zakończył polski etap.
– Ten konkurs wyłonił najlepsze oferty, a nasza została oceniona bardzo wysoko, bardzo dobrze wypadły w nim wskaźniki efektywności i poprawy stanu środowiska naturalnego – mówił prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski - teraz czekamy na oficjalną decyzję o przyznaniu środków, ale to już raczej formalność. Decyzja komisji europejskiej powinna zapaść na początku przyszłego roku.
Drugi etap kanalizacji Jeleniej Góry i dokończenie modernizacji oczyszczalni ścieków to 49 kilometrów nowej kanalizacji i 42 kilometry wodociągu. Cały projekt wart jest ponad 120 milionów złotych, z czego unijna dotacja to 61.819 tysięcy złotych. 17 milionów to wkład miasta, natomiast reszta, czyli 41 milionów pochodzić będzie ze środków własnych Wodnika.
- Wielokrotnie słyszałem, że nasza spółka nie powinna mieć zysku, bo to znaczy, że sprzedajemy wodę za drogo – tłumaczył prezes spółki Wodnik, Wojciech Jastrzębski – ale każda spółka powinna generować zysk. Dylematem jest natomiast cel, na jaki go przeznaczymy. My zysk inwestujemy, żeby mieszkańcy Jeleniej Góry, byli zaopatrzeni w dobrą wodę i nie mieli problemu ze ściekami.
Niestety, to kosztuje, kosztuje bardzo dużo. Nasza roczna sprzedaż to 33 miliony złotych, czyli musimy dysponować kwotą wysokości ponad rocznego budżetu firmy. Na razie mamy 2 miliony złotych. Po 9 miesiącach mamy za ten rok około miliona złotych zysku. Resztę będziemy czerpać z bieżących dochodów i z kredytów, Będziemy korzystać z najtańszych dostępnych ofert, a część odsetek sfinansuje nam fundusz ochrony środowiska – mówi prezes Jastrzębski.
To oznacza, że cena wody i ścieków będzie sukcesywnie rosła. W tym roku jest to kwota 8,77 złotego za metr sześcienny. Jak zakłada prognoza, w 2012 roku będzie to 10,75 zł, w 2016 ma kosztować 15,11, natomiast w 2020 roku koszt ten wyniesie 17,07 zł. Wynikać to będzie z kosztów inwestycji i rosnącej wartości majątku spółki, czyli kosztów amortyzacji.
- To wydaje się bardzo dużo, ale zgodnie z prognozą rosnących dochodów mieszkańców Jeleniej Góry, w 2020 średni dochód na mieszkańca ma wynosić 1.800 złotych w stosunku do 1020 złotych obecnie – wyjaśniał prezes Jastrzębski – to oznacza, że teraz opłata za wodę to 2,49 procenta kosztów utrzymania, a w roku 2020 wynosić będzie 2,82 procent.