Większość działań będzie mieć miejsce w Centrum Informacyjnym KPN w Szklarskiej Porębie oraz w Domku Myśliwskim w Karpaczu. Udział jest bezpłatny. Oferta skierowana do turystów indywidualnych.
Program Majówki z KPN
Zielona majówka w Centrum Informacyjnym KPN
1 maja 2019
Leśna spiżarnia z Karkonoszy
Kim byli i czym zajmowali się Laboranci? Jakie skarby znajdowali w Karkonoszach? Zajęcia dla zainteresowanych.
Godzina: 11.00, czas: ok. 1-1,5 h
Góry, zioła i laboranci – wyprawa odkrywców - edukacyjna gra w ośrodku i w ogrodzie ziół i krzewów karkonoskich.
Godzina: 10.00 – 15.00, czas: cała gra - około 40 min.
2 maja 2019
Na tropie karkonoskich zwierząt - czy podczas spaceru w parku możemy spotkać jakieś zwierzęta? Czy w Karkonoszach mieszkają duże drapieżniki? Kogo możemy zobaczyć obserwując martwe drewno? Dowiedz się tego wszystkiego podczas wiosennego spaceru Doliną Wilczego Potoku.
Godzina: 11.00, czas: ok. 2 h
Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem darów przyrody - niepowtarzalne pamiątki z gór - obrazki z naturalnych składników.
Godzina: 10.00 – 15.00
3 maja 2019
Historia wędrówek po Karkonoszach. Kiedy odkryto piękno Karkonoszy? Jak początkowo rozwijała się turystyka? Jeżeli nie masz siły na dalekie górskie wędrówki zapraszamy do nas na wirtualną wycieczkę, podczas której odwiedzimy najciekawsze zakątki Karkonoszy.
Godzina: 10.00 - 15.00, czas: ok. 1 – 1,5 h
Zajęcia artystyczne - wykonywanie karkonoskich roślin i nie tylko, które później będzie można zabrać ze sobą.
Godzina: 10.00 – 15.00
4 maja 2019
Budniki - zapomniana osada. Zapraszamy na wycieczkę do dawnej osady Budniki - po drodze dowiesz się o historii górnictwa i poszukiwaniu uranu w Karkonoszach, posłuchasz legendy o Wołogórze, a może także go spotkasz. Razem spróbujemy znaleźć skrytki geocachingowe na trasie wędrówki. W dawnej osadzie Budniki ognisko, a po drodze możliwość zobaczenia sztolni pouranowej.
Godzina: 10.00 (start: Centrum Informacyjne KPN)
Czas: ok. 5 h
Codziennie
Przyrodnicze obserwacje - gry i zabawy z wykorzystaniem karkonoskich minerałów i skał oraz obserwacje elementów przyrody ożywionej i nieożywionej pod binokularami.
Godziny: 10.00 – 15.00
Majówka pod skałami w Domku Myśliwskim (przy niebieskim szlaku prowadzącym od Świątyni Wang)
1 maja 2019
Historia w skałach zaklęta
Ile lat ma granit? Co to jest hornfels? Dlaczego piryt nazywany jest złotem głupców? Dowiedz się tego wszystkiego podczas prelekcji geologicznej i warsztatów z rozpoznawania skał i minerałów.
Godzina: 10.00 - 15.00
2 maja 2019
Bezpiecznie na szlaku
Dlaczego niektóre szlaki są zamykane? Na jakie warunki musimy się przygotować podczas wyjścia w góry? Co warto ze sobą zabrać na wycieczkę?
Godzina: 10.00 - 15.00
3 maja 2019
Karkonoskie lodowce
Kiedy w Karkonoszach były lodowce? Jakie zostawiły nam pamiątki? Jaki charakterystyczne elementy możemy zauważyć w kotłach polodowcowych? Godzina: 10.00 - 15.00
Codziennie
Przyrodnicze obserwacje - gry i zabawy z wykorzystaniem karkonoskich minerałów i skał oraz obserwacje elementów przyrody ożywionej i nieożywionej pod binokularami.
Warsztaty plastyczne - rysowanie, malowanie, tworzenie karkonoskich krajobrazów.
4 maja 2019
To wydarzyło się w Karkonoszach - zapomniane historie i ich bohaterowie
Porozmawiamy o Georgu Bidwellu, księdzu Leonardzie Świderskim, bandzie Kaczówki, katastrofie uprowadzonego samolotu i najsłynniejszym przewodniku Tadeuszu Steciu. Spotkanie z autorem książek kryminalnych Przemysławem Semczukiem. W programie konkursy, podczas których będzie można zdobyć książki z podpisem autora.