Jak podaje Rzeczpospolita w komentarzu do nowego Kodeksu drogowego obecne prawa jazdy stracą ważność w styczniu 2033 roku. - W zamian będą wydawane nowe prawa jazdy z terminem ważności na 10-15 lat tak jak ma już to miejsce w innych państwach Unii Europejskiej – poinformował przedstawiciel Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
W styczniu 2013 roku osoby, które uzyskają po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B, będą objęte dwuletnim okresem próbnym. Między czwartym a ósmym miesiącem licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowca ma obowiązek odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Zaświadczenia o odbytych kursach muszą trafić przed upływem ośmiu miesięcy do starosty.
Również przez osiem miesięcy świeżo upieczony kierowca będzie musiał jeździć z okrągłą nalepką barwy białej, z zielonym symbolem liścia klonowego, naklejoną na przedniej i tylnej szybie. Nie może natomiast prowadzić aut nieoznakowanych w taki sposób. W tym też okresie młody kierowca będzie miał zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza obszarem zabudowanym.
Jeśli kierowca popełni w czasie okresu próbnego trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, np. jazda „na podwójnym gazie”, wtedy prawo jazdy zostanie cofnięte.
Gdy ustawa wejdzie w życie zniknie możliwość redukcji punktów karnych, a te znikną z urzędu po roku od popełnienia wykroczenia. Osoba, która uzyska 24 punkty karne zostanie wysłana na kurs reedukacyjny, który będzie kosztować nawet do 500 złotych i potrwa kilkanaście godzin.
Jeśli w ciągu pięciu lat dany kierowca znów zgromadzi 24 punkty, będzie musiał zaczynać naukę od nowa. Dziś dwa razy do roku kierowca może pozbyć się nawet 12 punktów biorąc udział w ratunkowych szkoleniach organizowanych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, a osoba uzyskująca 24 punkty karne zostaje skierowana na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje.