Lekarze alarmują rodziców: wzrok waszych dzieci jeszcze daje radę ale już za kilka lat zacznie się powoli pogarszać!
Zwykle wzrok człowieka zaczyna się powoli psuć ok. 40-tego roku życia. Od tego czasu akomodacja (przystosowanie do różnych warunków dokoła) oka jest coraz słabsza, a trudności w widzeniu ostro blisko i daleko będą coraz większe.
Malutkie mięśnie oka coraz słabsze
Młodym ludziom wiecznie patrzącym w ekran telefonu wzrok zacznie się pogarszać o wiele szybciej. Mało kto wie, ale za ciągłe utrzymywanie wzroku w jednym miejscu (np. na ekranie telefonu), odpowiedzialne są... małe mięśnie znajdujące się w układzie widzenia w głowie. Wystarczy sobie wyobrazić napięcie jakichś mięśni przez kilka godzin codziennie.
- Nawet najlepszy genetycznie organizm na dłuższą metę tego nie wytrzyma. Musi zostać "przetrenowany". Jeśli takie malutkie mięśnie są ciągle nadwyrężane to w końcu muszą być coraz słabsze - słyszymy.
- Faktycznie. Córka bezrefleksyjnie wgapia się w różne filmiki na telefonie po kilka godzin dziennie i prawie nic z tego nie wynika. Ja w jej wieku miałem kontakt z ekranem (telewizora) tylko raz dziennie przez 10 minut w czasie Dobranocki w telewizji - dodaje jeden z 45-latków z Jeleniej Góry.
Lekarz już nawet nie wspominają o np. suchości oka związanej z ciągłym wpatrywaniem w ekran, czy też o innych, mniejszych negatywnych skutkach dla oczu.
Nie dają rady bez telefonu
Z ostatnich badań wynika, że statystyczny Polak patrzy na swój telefon w sumie aż ok. 10 godzin dziennie! W zależności od wieku, rodzaju wykonywanego zawodu (wśród osób starszych) i innych elementów - jest to od 2 do 14 godzin dziennie! Oczywiście nie non-stop. Dla organizmu jest to jednak dramatycznie duża ilość czasu!
Szczegóły negatywnego wpływ na wzrok długotrwałego wpatrywania się w ekran wyjaśnia specjalistka chorób oczu, lek. med. Elżbieta Zielińska:
Jeszcze gorzej statystyki wyglądają wśród młodych ludzi między 20 a 30 rokiem życia. Wśród nich ok. 90 % nie potrafi dobrowolnie wytrzymać bez wgapiania się w telefon dłużej niż... godzinę! To już nie jest nawet dramat. To już katastrofa zdrowotna!
Wkrótce pojawią się kolejki do optyków
O ile pokolenie osób urodzonych w latach 70-80 zaczyna dostrzegać powolne pogarszanie wzroku właśnie w wieku ok. 40 lat to już osoby urodzone w latach 2000-2010 pod tym względem „mają” już gorzej.
- Ich oczy, cały czas nadmiernie eksploatowane przez "wgapianie się" w ekrany telefonów, zaczną szwankować mniej więcej 2 razy szybciej, czyli już w wieku ok. 20 lat - mówi lekarz okulista z wieloletnim stażem.
Oczywiście jest to problem ogólnoświatowy, nie tylko polski, czy jeleniogórski, ale nie zmienia to faktu, że kolejki do okulistów, a później do optyków będą coraz większe...
Jeśli ktoś chciałby bardziej zagłębić się w temat szkodliwości dla wzroku ciągłego wpatrywania się w ekran (głównie telefonu, gdyż jest on blisko oczu) może poczytać ten tekst.