Czwartek, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 7121
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mikro Centrum Nauki Kopernik w Górach Kaczawskich

Wtorek, 1 września 2015, 8:47
Aktualizacja: 8:51
Autor: Zbigniew Piepiora
Region: Mikro Centrum Nauki Kopernik w Górach Kaczawskich
Fot. Zbigniew Piepiora
Stowarzyszenie Kaczawskie otworzyło w sobotę (29.08) Sudecką Zagrodę Edukacyjną – nowoczesne Centrum Edukacji Geologicznej i Regionalnej. Wydarzenie miało miejsce w Dobkowie (gmina Świerzawa). Towarzyszyły mu Kaczawskie Warsztaty Artystyczne.

W dniu otwarcia można było bezpłatnie zwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej, uczestniczyć w darmowych warsztatach pszczelarskich, rzeźbiarskich, haftu, bibułkarskich, mydlarskich, lepienia z gliny i mozaiki z granitu oraz zobaczyć wystawę malarstwa Kazimierza Czernickiego z Dobkowa.

Sudecka Zagroda Edukacyjna to ośrodek, który w interaktywny sposób przekazuje wiedzę o georóżnorodności, bioróżnorodności i krajobrazie kulturowym Sudetów Zachodnich. Dzięki dobrej zabawie i z wykorzystaniem najnowszych technologii, dzieci i młodzież (a przy okazji także dorośli) mogą się w nim uczyć geologii i historii m.in. na przykładzie Gór i Pogórza Kaczawskiego, czyli Krainy Wygasłych Wulkanów.

Zwiedzając Centrum Edukacji Geologicznej można przeżyć symulację trzęsienia ziemi, obejrzeć powstanie planety i kontynentów na ekranie w kształcie kuli, czy zobaczyć gejzer w miniaturze. Wiele czasu można było spędzić na zabawie z interaktywną mapą Krainy Wygasłych Wulkanów, gdzie atrakcje podzielono na: wulkanizm, geoatrakcje, surowce, kulturę.

W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej można także zobaczyć wulkany od środka, dowiedzieć się jak powstała Ostrzyca, czyli dolnośląska Fudżi-jama. Ciekawym doświadczeniem może okazać się wizyta w laboratorium. Wiele zabawy przysparzają interaktywne gry na ekranach dotykowych związane z geologią i architekturą Sudetów. Mokrej przygody dostarcza rzeka w miniaturze, dzięki której można dowiedzieć się, dlaczego na terasach zalewowych nie powinno się budować osiedli oraz dlaczego nie można prostować górskich strumieni.

Warto zwrócić uwagę na wystrój wnętrza Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym pufy kształtem nawiązują do bazaltowych słupów wulkanicznych. Z kolei na zewnątrz znajduje się ogródek z roślinami miododajnymi oraz wodny plac zabaw, gdzie atrakcją jest płukanie złota.

To wszystko powoduje, że w Centrum Edukacji Ekologicznej bije serce Krainy Wygasłych Wulkanów, a Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie zasługuje na miano ‘Mikro Centrum Nauki Kopernik’.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
506
Tak
20%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
20%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Czy Jelenia Góra jest najdłuższa w Polsce?
 
Karkonosze
Znowu turysta osunął się 300 metrów w dół!
 
Kultura
Młodzi piosenkarze z Jeleniej Góry
 
112
Pociąg potrącił pijanego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group