Cisza jest próbą zbliżenia się do czystej, pustej przestrzeni dźwiękowej lub emocjonalnej, zapowiedzią dźwięku i nieokreślonego zagrożenia, metodą komunikacji, pełnowartościową częścią zdania, doświadczeniem ciszy przestrzeni osobistej, samotności, wyobcowania, przymusem milczenia i w konsekwencji zgodą na lęk i zło. Nakaz milczenia i odebranie prawa głosu to narzędzia, które służą przemocy symbolicznej i strategii wykluczenia. Z drugiej zaś strony milczenie jest ideałem komunikacji międzyludzkiej, szczerości, autentycznej relacji z innymi.
Na wystawie zostaną pokazane prace odnoszące się do rozmaitych aspektów tego zagadnienia. Są to prace wprowadzające w stan specyficznej „hibernacji”, zawierające wątki melancholii i przemijania, zatopienia w przeszłości, prace związane z pojęciem pustki, niepokoju, stany przejścia dające impuls do przemiany.
W wystawie udział wezmą: Filip Berendt, Piotr Blajerski, Piotr Bosacki, Dariusz Fodczuk, Daniel Koniusz, Barbara Kubska, Igor Omulecki, Agnieszka Polska, Zbigniew Rogalski, Mateusz Sadowski, Konrad Smoleński, Rafał Wilk, M. H. Zdanowicz.
Kuratorką wystawy jest Agnieszka Chodysz-Foryś, współpraca kuratorska: Janina Hobgarska
Wystawa i publikacja jej towarzysząca zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Miasta Jelenia Góra. Organizator główny: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Współorganizatorzy:Galeria BWA w Jeleniej Górze, Galeria Sztuki w Legnicy, Muzeum Współczesne Wrocław.