Okręgowa Olimpiada Geograficzna składa się z dwóch części, pierwszego dnia młodzież trzykrotnie podchodzi do części pisemnej (3 testy po 45 minut), po której wyłoniona zostanie 25. najlepszych, którzy następnego dnia biorą udział w części ustnej.
Przewodniczącym jury jest Zdzisław Jary z Uniwersytetu Wrocławskiego, który wspominał podczas uroczystego otwarcia swoją przygodę z Olimpiadą. - Pamiętam dokładnie ten moment, bo był bardzo ważny w moim życiu. Było to 40 lat temu w Karpaczu – bardzo denerwowałem się po dotarciu do ustnego etapu egzaminu, ale bardzo mile to wspominam, a geografia jest fajną dziedziną.
Uczestnicy przyznają, że na co dzień interesują się geografią i turystyką. - Generalnie interesuje mnie cały świat. Mieszkanie w Nysie to dla mnie za mało, jestem głodny wodospadów, ciekawych miejsc geograficznych. Chciałbym w przyszłości podróżować po świecie – powiedział Mateusz Faszczowy z Nysy. - Pierwszy raz jestem w Jeleniej Górze i podoba mi się to miasto – stare, fajne, górki, pagórki – dodał uczeń I LO Carolinum. - Moje zainteresowanie geografią zaczęło się w liceum, głównie za sprawą nauczyciela. Wystartowałam w olimpiadzie, żeby się sprawdzić, bo jestem w klasie maturalnej, a prace na olimpiadzie nieco odbiegają od suchej wiedzy, którą zdobywamy w czasie szkoły – powiedziała Hanna Kłos z I LO im. T. Kościuszki w Legnicy.
To właśnie przygotowanie do matury mobilizowało wielu uczestników. - Udział w olimpiadzie pozwala powtórzyć wiele zagadnień do matury, a dobrze jest też mieć kompana do nauki. Ucząc się razem nakręcamy się na siebie – ciało A działa ciało B – mówił z uśmiechem Konrad Kluza z I LO im. Kasprowicza w Świdnicy, który wspierał w ten sposób swoją szkolną koleżankę. - Poznajemy bardziej świat, wiele ciekawostek - dodała Monika Kurnicka. - Trzymam kciuki za moją dwójkę. Najważniejsze jest to, że rozwijają wiedzę o świecie, widzę jak się tym pasjonują, chcą się dowiedzieć więcej, nakręcają się i to jest największa wartość – ocenił opiekun uczniów ze Świdnicy Marek Ibek.
Poza częścią konkursową, uczniowie oraz opiekunowie mają okazję zwiedzić Jelenią Górę, a w czasie egzaminów nauczyciele z zaciekawieniem uczestniczyli w wykładzie na temat sytuacji dawnych miast wojewódzkich, który poprowadził prof. Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, WEZiT w Jeleniej Górze.
Organizacja olimpiady jest dla nas dużym wyróżnieniem - przyznała Ewa Parfianowicz, nauczycielka geografii w ZSO Nr 1, dziękując jednocześnie wszystkim sponsorom. To: posłanka Zofia Czernow, Miasto Jelenia Góra, Rada Rodziców ZSO Nr 1, Muzeum Karkonoskie, Piekarnia Baca, Cukiernia i piekarnia Mrugała, Cukiernia Bristolka, Brad-Bud, Skalnik, Karkonoska Informacja Turystyczna, Karkonoski Park Narodowy, Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydawnictwo Ekograf, a także Kuratorium Dolnośląskie i Opolskie.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jeleniej Góry, a patronat medialny Jelonka.com.