Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8652
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Mokry skarb ze źródła

Środa, 26 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Mokry skarb ze źródła
Fot. Jelonka.com
W Jeleniej Górze wody na razie nie zabraknie, ale odcięcie jej dopływu do ogródków działkowych nie jest wykluczone. W ościennych gminach już wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z płynu.

– W najlepszej sytuacji są mieszkańcy śródmieścia i Zabobrza. Woda do nich dostarczana jest z ujęcia w Grabarowie. Tam jest jej wystarczający zapas – mówi Stanisław Dziedzic, prezes spółki „Wodnik”, która zaopatruje w wodę większość mieszkańców stolicy Karkonoszy.

– Gorzej jest w części Cieplic zaopatrywanej z ujęcia w Górzyńcu. Tam wody zaczyna brakować – dodaje prezes Dziedzic. Trzeba było obniżyć jej ciśnienie, ale – jak dotąd – nie było skarg, że powoduje to kłopoty u odbiorców. A zmniejszone ciśnienie może, na przykład, spowodować fakt, że nie będą włączały się urządzenia grzewcze.

Tymczasem znaczne ograniczenie w użyciu wody zastosowano w gminie Podgórzyn. Tam został wprowadzony zakaz podlewania ogródków działkowych. Powód: wodny deficyt w ujęciu na potoku Myja.
Studnie zaczynają wysychać także w gminie Jeżów Sudecki. Strażacy ochotnicy uzupełniają je. Dowożą też wodę na Górę Szybowcową.

Z racjonowania wody do podlewania ogródków nie są zadowoleni działkowcy. – Nie mogę pozwolić na to, żeby rośliny wyschły – mówi Grażyna Dobrucka z ogródków przy ulicy Mickiewicza. Woda płynie tam, co prawda, z sąsiedniego stawu, ale jego poziom obniża się. Jeśli susza potrwa jeszcze kilka tygodni, nie będzie czym podlać działkowych upraw.

W Jeleniej Górze na razie restrykcyjnych kroków nie zastosowano. – Z tego, co wiem, mieszkańcy rozsądnie podchodzą do problemu i ograniczają zużycie wody na przykład do podlewania działek, czy też mycia samochodów – zaznacza Stanisław Dziedzic.
Jednak są także odwrotne przypadki. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma wodomierzy, a za wodę płaci się ryczałtem, można zobaczyć podłączone do kranów szlauchy, przez które płyn leje się litrami.

„Wodnik” nie wyklucza, że w przypadku przedłużającej się suszy, odetnie dopływ wody do ogródków, które zasilane są z sieci miejskiej. – Liczymy na wyrozumiałość i apelujemy do mieszkańców o rozsądne odkręcanie kranów – dodaje prezes Dziedzic.

Samochody lepiej jest umyć w myjniach, które zużywają znacznie mniej płynu i czyszczą skuteczniej. Jak się dowiedzieliśmy, koszt umycia auta to około 10 – 12 złotych. Stali klienci mają rabaty.

<b> Woda w liczbach </b>
Jak nam powiedział Stanisław Dziedzic, odbiorcy „Wodnika” zużywają zwykle około 40 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę. Latem zużycie zwiększa się nawet do 15 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
246
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group