Obecnie w miejscu nowo powstającego budynku o powierzchni użytkowej 2320 m kw., wykonywane są ściany żelbetowe piwnic. W przyszłym tygodniu wykonawca będzie murował ściany piętra. Dotychczas firma przygotowywała plac budowy, rozebrała elementy małej architektury, które się na nim znajdowały oraz wykonała wykop szeroko – przestrzenny. Położona została też żelbetonowa płyta o powierzchni 600 m kw. i grubości 40 cm, która stanowi fundament całego budynku. W piwnicy obiektu znajdzie się dwanaście pomieszczeń, na parterze dziesięć , na pierwszym piętrze sześć i na drugim piętrze piętnaście pomieszczeń.
- Wyszliśmy już z najtrudniejszego i najdłuższego etapu prac ziemnych, teraz cała inwestycja będzie już piąć się do
góry. Do końca wakacji planujemy zalać strop nad piętrem i rozpocząć murowanie ścian. Do końca roku roku natomiast chcemy wykonać około 60 procent całej inwestycji, czyli całą budowlę z jej zadaszeniem. Będą też trwały prace wewnątrz, takie jak tynkowania, budowa ścianek działowych, montaż instalacji elektrycznej i sanitarnej – mówi Norbert Piecych, zastępca kierownika budowy Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego OZ-BUD z Wrocławia.
Równorzędnie trwa modernizacja piwnic obecnego budynku muzeum. Już skute zostały tam posadzki i część tynków. Dwa obiekty połączy konstrukcja stanowa obudowana szkłem.
- Bardzo cieszymy się, że rozbudowa i modernizacja naszego obiektu będzie przeprowadzona w niemal setną rocznicę jego powstania. Muzeum wybudowano bowiem w 1912 roku i od tego czasu nie były przeprowadzane na nim większe inwestycje. Objętość tego obiektu zwiększy się o około 200 procent. Po zakończeniu przebudowy będziemy mieli więcej miejsca na ekspozycje, sale wystawowe i pomieszczenia biurowe. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wejście będzie poprowadzone przez szklany łącznik, a na pierwszym piętrze budynku pojawi się większa ekspozycja szkła. Stworzone zostaną też lepsze warunki do przechowywania eksponatów, w tym dostosowana zostanie temperatura i wilgotność powietrza – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Przebudowa muzeum ma się zakończyć w I kwartale 2012 roku. Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.