Zarówno dla policji, jak i firm telekomunikacyjnych złodzieje kabli stali się ostatnio plagą. Niedawno informowaliśmy o paraliżu komunikacyjnym po kradzieży i uszkodzeniu kabla Dialogu i TP S.A.
Do podobnych incydentów dochodzi częściej. Wskutek bezmyślności złodziei w poniedziałek telefonów oraz dostępu do internetu pozbawiona została część mieszkańców Cieplic. Policjanci także otrzymali zgłoszenie o kradzieży kabla w rejonie ulicy Powstańców Wielkopolskich.
– W przypadku kradzieży elementów metalowych niezwykle istotny jest czas zgłoszenia. Aby działania policyjne mogły być skuteczne musi to nastąpić natychmiast po zaistnieniu przestępstwa – podkreślił nadkom. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze.
– Wówczas działania policjantów mogą doprowadzić do schwytania sprawców kradzieży na „gorącym uczynku”.
– Policjanci zatrzymują i legitymują wszystkie osoby przenoszące i przewożące złom i sprawdzają źródło jego pochodzenia – informuje nadkom. Edyta Bagrowska, oficer prasowa komendanta miejskiego.
Kontrolowane są też punkty skupu złomu. Żadnemu nie odebrano jeszcze koncesji, ale kilku osobom tam pracującym, podejrzanym o skupowanie kradzionych elementów, postawiono zarzut paserstwa.
– Nie bądźcie obojętni! Jeżeli państwo zauważycie dym w lesie czy w innym miejscu mogący świadczyć o opalaniu kabli, prosimy o natychmiastową informację pod numer alarmowy policji 997 lub zgłoszenie tego przestępstwa w najbliższej jednostce – apeluje nadkom. E. Bagrowska. – Należy też informować stróżów prawa o osobach, które kręcą się przy studzienkach rewizyjnych, w których są kable.