Środa, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana
Czytających: 10400
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nagrodzeni za rodzinne wspomnienia na papier przelane

Sobota, 4 grudnia 2010, 12:28
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2010, 8:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nagrodzeni za rodzinne wspomnienia na papier przelane
Fot. TEJO
Aż czterdzieści pięć prac pióra czterdziestu jeden autorów wpłynęło na drugą edycję konkursu literackiego „Zachować w pamięci – Historia mojej rodziny”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce dziś w siedzibie organizatora, czyli w Książnicy Karkonoskiej. Być może wiosną uda się wydać tomik z nagrodzonymi pracami.

– Nasz konkurs nabiera wymiaru ogólnopolskiego: dostaliśmy prace, między innymi, z Częstochowy, Katowic, a nawet Wejherowa – powiedziała przewodnicząca jury Ewa Milińska, która – w imieniu organizatorów – zapoznała gości z kryteriami oceny prac przez jury. Podkreśliła, że poziom był bardzo wysoki, a szczególnie godny zauważania jest udział młodzieży. Jurorzy (Ewa Milińska, Maria Suchecka, Miłosz Kamiński i Kamila Wilk) zdecydowali, że prace ludzi młodych zostaną ocenione w osobnej kategorii.

– Braliśmy pod uwagę zarówno wartość faktograficzną wspomnień, jak i zgodność z tematem i jego oryginalne ujęcie. Liczyła się dynamika – dodała Ewa Milińska. Konkurs okazał się wielopokoleniowy. Wśród laureatów jest bowiem wnuk, który opisał historię swojej babci. Jednocześnie o tym samym pisał jego dziadek nie wiedząc, że za pióro chwycił także wnuk. Obie prace – choć na ten sam temat – okazały się godne nagrody!

Wśród młodzieży trzy równorzędne pierwsze miejsca przyznano Bartkowi Błaszkiewiczowi za „Prawdziwą opowieść mojego dziadka”, Filipowi Pławiakowi za „Wspomnienia z Kresów Wschodnich” oraz Iwo Wieczorkowi za pracę zatytułowaną „Z opowieści mojej Babci Marii”. Nagrody książkowe i dyplomy dostali wszyscy uczestnicy. A szczególne podziękowania trafiły na ręce pań z Zespołu Szkół w Janowicach Wielkich, skąd pochodziło wiele wspomnień.

Wśród dzieł starszych literatów jurorom bardzo trudno było wskazać to najlepsze. Dlatego zdecydowano o przyznaniu czterech równorzędnych nagród pierwszych (po 500 PLN). Trafiły one do Teresy Ankudewicz-Blukacz, Alicji Ciszewskiej, Mateusza Jaskólskiego oraz Izabeli Rychnowskiej. Drugie miejsce (250 PLN) zajęli: Anatol Bawiński, Jan Hanc, Joanna Peczenenko oraz Maria Proń i Martyna Migdalska. Trzecią nagrodę w postaci rocznego karnetu wstępu do Teatru im. Norwida dostała Barbara Pawłowicz. Wyróżniono prace Ewy Pelzer, Jolanty Stopki, Jerzego Suchockiego oraz Norberta Wieczorka. Dwie nagrody ufundował także dyrektor Książnicy Karkonoskiej – trafiły one do Jolanty Wilkońskiej oraz Jana Owczarka. Okolicznościowe dyplomy i upominki dostali wszyscy uczestnicy zmagań.

Niestety nie udało się – tak jak w roku ubiegłym – wydać nagrodzonych i wyróżnionych prac. Być może będzie to możliwe wiosną 2011. Póki co rodzinne wspomnienia mieszkańców miasta i regionu oraz osób z nim związanych będą publikowane na stronie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej oraz w specjalnym biuletynie, który będzie miał także elektroniczną postać.

Wszystkim autorom gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
261
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
37%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
24%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
 
Aktualności
Zmarł Marek Budzyń – propagator turystyki w regionie
 
Aktualności
Ślubowanie nowego radnego w powiecie
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group