Jak zmniejszyć objawy rwy kulszowej domowymi metodami?
W początkowych fazach problemów zdrowotnych w złagodzeniu objawów mogą pomóc domowe sposoby. Są najłatwiejsze do wykonania, nie wymagają inwestycji i mogą przynieść bardzo skuteczną ulgę. Leczenie rwy kulszowej w domowych warunkach polega głównie na odpoczynku. Ból powodowany jest poprzez ucisk na nerw, który występuje zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Dlatego też tak ważne jest, aby na samym początku dolegliwości nie obciążać dodatkowo nerwu.
Najlepszym działaniem jest unikanie ruchu i pozostanie w pozycji leżącej. Dzięki temu ucisk na nerw kulszowy ustępuje i możliwe jest zniwelowanie stanu zapalnego. Odpoczynkiem można wyleczyć mniej zaawansowaną rwę kulszową i doznać upragnionej ulgi. Najczęściej poleca się leżenie na plecach ze zgiętymi nogami. Taka pozycja w pierwszej fazie rwy kulszowej może szybko przynieść upragnioną ulgę.
Rwa kulszowa - leczenie u specjalistów
Domowe metody sprawdzają się jedynie w sytuacji, gdy rwa kulszowa jest w początkowej fazie. W przypadku rwy kulszowej bardziej rozwiniętej konieczne jest udanie się po pomoc do specjalistów. Dysponują odpowiednią wiedzą, jak leczyć rwę kulszową, a także niezbędnym sprzętem.
Poradzenie sobie z rwą kulszową najczęściej opiera się o zabieg sonochirurgiczny. Obecnie rwa kulszowa leczenie można podzielić na dwa etapy:
1. Wykonanie zabiegu - pierwszym krokiem jest przeprowadzenie zabiegu. Wykorzystując technologię USG, lekarz jest w stanie sprawdzić głęboko położone tkanki i znaleźć źródło stanu zapalnego. W to miejsce podawane są odpowiednie leki, które zmniejszają ból i zwiększają zakres ruchu. W ofercie crsclinic dostępne są zabiegi wykonywane przez specjalistów z dużym doświadczeniem, którzy sprawnie rozpoznają przyczyny rwy kulszowej.
2. Rehabilitacja - kolejnym krokiem jest przejście rehabilitacji. Dobrze wybrane ćwiczenia pozwalają odzyskać pełną sprawność ruchową i chronią przed pojawieniem się ponownego ataku rwy kulszowej i nasilenia bólu.
Do specjalistów należy udać się w przypadku bólu części lędźwiowej kręgosłupa, który utrzymuje się przez dłuższy czas i uniemożliwia funkcjonowanie. Wczesne leczenie przynosi bardzo dobre efekty i zwiększa szanse na szybki powrót do sprawności.