Nasz ekspert Kamila Dubaniewicz odpowiada:
Liczba posiłków nie ma znaczenia
Nieprawda. Choć to, co jesz, jest ważne, w odchudzaniu równie istotna jest liczba posiłków i ich częstotliwość. Jeśli jesz 3 razy dziennie, to prawdopodobieństwo, że utyjesz, jest większe niż w przypadku, gdy to samo rozłożysz na 4–5 porcji. Przy zmniejszonej częstotliwości organizm robi zapasy energii. Jeśli przyzwyczaisz go do 5 posiłków jadanych o tej samej porze, nie będzie miał skłonności do magazynowania „na wszelki wypadek”, składniki odżywcze będzie zużywał na bieżąco. Opuszczenie np. śniadania powoduje gromadzenie rezerw energetycznych, czyli tkanki tłuszczowej.
Kolację trzeba jadać do godziny 18
Niekoniecznie. O tej porze powinni zjeść ostatni posiłek ci, którzy wcześnie chodzą spać. Najważniejsze, żeby iść spać przynajmniej 2-3 godziny po kolacji. Tyle czasu trzeba dać organizmowi na strawienie posiłku. Podczas snu przemiana materii jest spowolniona. Ważne, by kolacja była lekko strawna – może to być porcja białka (np. ryba, ser biały) i warzywa.
Ruch gwarantuje spadek wagi
Niekoniecznie. Krótki i intensywny wysiłek fizyczny poprawia kondycję, ale zapas tłuszczu pozostaje nienaruszony! Podczas takich ćwiczeń spalasz głównie węglowodany. Dlatego po treningu chcesz je uzupełnić. Aby zgubić tłuszcz, niezbędny jest dłuższy wysiłek najlepiej umiarkowany i w jednym tempie.
Gdy chcesz schudnąć, lepiej unikać białka
Nieprawda. To częsty błąd! Białko jest niezbędne w diecie. Musisz jeść więcej białka, które jest budulcem mięśni. Powinno ono wchodzić w skład każdego posiłku. Dokładnie ma to być 0,8 g białka dziennie na 1 kg masy ciała.
Wszelkie tłuszcze są zabójcze dla figury
Nieprawda. Brak tłuszczu może mieć poważne skutki zdrowotne dla organizmu (zaparcia, problemy hormonalne). Należy tylko rozróżniać tłuszcze dobre (oleje roślinne np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej z pestek z winogron, morskie ryby, orzechy) i złe (zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem ryb).
Owoce można jeść do woli, bo nie tuczą
Nieprawda. Owoce są dobrym źródłem witamin i błonnika, ale też cukrów prostych. Po zjedzeniu dużej ilości owoców poziom insuliny wzrośnie tak samo, jak po zjedzeniu słodyczy. Gdy się obniży, znów będziesz mieć ochotę, by coś zjeść. Chcąc schudnąć, należy owoce jeść najlepiej jako dodatek do pierwszego bądź drugiego śniadania. Uważaj na gotowe soki, najczęściej są dodatkowo słodzone!
Jeśli grzeszyć, to tylko czekoladą
Prawda. Pod dwoma warunkami: że jest to mały kawałeczek, a czekolada jest gorzka. Pamiętaj, że każda jest wyjątkowo kaloryczna – tradycyjna tabliczka to ponad 500 kcal. Gorzka czekolada, najlepiej o zawartości co najmniej 70 proc. kakao, ma mniej tłuszczu niż np. mleczna i niższy indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie będzie kolejnego ataku głodu. Jeśli więc nie możesz się oprzeć, zjedz kawałek gorzkiej czekolady. Za to absolutnie unikaj batonów oraz nadziewanej, mlecznej i białej czekolady.
Pomogą zioła
Zależy które. Niektóre zioła reklamowane na odchudzanie w żaden sposób nie przyczyniają się do spadku wagi. Na pewno wspomogą one oczyszczanie organizmu, ale najlepiej pić ziołowe herbaty.
Ograniczenie węglowodanów w diecie spowoduje spadek masy ciała
Nie do końca. Na pewno ograniczając węglowodany proste tj. słodycze i owoce wpłyniemy korzystnie na spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast węglowodany złożone (kasze, ryże, otręby, płatki owsiane i produkty pełnoziarniste) są niezbędne żebyśmy mieli energię do życia, pracy i treningów.
Chodząc tylko na bieżni, orbitreku lub jeżdżąc na rowerku schudniemy
Nie do końca. Bez treningu siłowego nasze ciało będzie „flaczeć”. Z czasem staniemy się osłabieni i bez energii a organizm może spalać nasze mięśnie. Natomiast nie wzmacniając mięśni narazimy nasze stawy i kręgosłup na kontuzję.
Trenując na siłowni rozbudujesz duże mięśnie
Nieprawda. Żeby rozbudować mięśnie kobieta by musiała mieć poziom testosteronu jak mężczyzna i przyjmować odpowiednie suplementy, ilość kalorii i ćwiczyć bardzo dużymi ciężarami. Jeżeli będziesz dobierała ciężar zgodnie ze swoją siłą i zrobisz nim 12-15 powtórzeń gwarantuję, że nie będziesz wyglądała jak „facet”
Jedząc produkty „Fit” odżywiasz się zdrowo i schudniesz
Nieprawda. Produkty „Fit” bądź „Light”, może i nie zawierają cukru, ale mają w swoim składzie znacznie gorsze składniki, które niekorzystnie wpływają na przemianę materii. Żywność tego typu jest mocno przetworzona z ograniczoną ilością wartości odżywczych.
Alkohol nie tuczy
Nieprawda. Tuczy i to BARDZO!!! Szczególnie likiery, wino czy piwo. Pamiętajmy też, że alkohol organizm traktuje w kategorii trucizny, a co za tym idzie męczy się nie dbając o takie sprawy, jak regeneracja czy spalanie.
Myślę, że by się znalazło jeszcze wiele takich „mitów”. Moim zdaniem najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i nie przyjmować do siebie wszystkich „mądrości”, którymi jesteśmy zarzucani. Moje ulubione powiedzenie mówi: Zgrabna pupa czy płaski brzuch? Przede wszystkim jędrny MÓZG.