,,Atlas zagrożeń na głównych drogach komunikacyjnych na obszarze województwa dolnośląskiego‘’ ma na celu wskazanie poziomu bezpieczeństwa na drogach krajowych oraz drogach wojewódzkich. W 2009 roku odnotowano 2623 wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym 263. Natomiast w 2010 roku miało miejsce 2298 wypadków, w tym 214 z ofiarami śmiertelnymi - informuje Katarzyna Mucowska z Wydziału Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
Mimo tendencji spadkowej ilości wypadków, kontynuowanie działań w celu ich dalszego obniżenia ciągle pozostaje aktualne – taka idea przyświecała ekspertom, którzy opracowali atlas. Wyszczególniono w nim statystyki, a także umieszczono mapki poglądowe.
Jeśli chodzi o region jeleniogórski, najniebezpieczniejsze są odcinki krajowej „trójki” (6 – 10 wypadków rocznie), nie ma jednak takich dróg, gdzie wydarzyłoby się szczególnie dużo groźnych zdarzeń (powyżej 50 – jak zdarza się to w okolicach Wrocławia).
Jak informują autorzy opracowania głównymi kierunkami działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na najbliższe lata powinno być: kontynuowanie inwestycji w szeroko rozumianą infrastrukturę drogową począwszy od budowy i modernizacji sieci dróg ekspresowych, obwodnic aglomeracji miejskich, budowa bezkolizyjnych skrzyżowań, wydzielenia ciągów komunikacyjnych dla pieszych, wdrażania elektronicznych systemów monitoringu i zarządzania ruchem oraz promowanie bezpiecznych zachowań wśród wszystkich użytkowników dróg.
Z atlasem można zapoznać się na stronie:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/transport/aktualnosci/artykul/powstal-atlas-zagrozen-drogowych/