Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9111
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie zapłacą za próbę

Środa, 16 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 13:56
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Nie będzie oficjalnych egzaminów próbnych dla szóstoklasistów, gimnazjalistów i licealistów.

Taką decyzję podjęła Centralna Komisja Egzaminacyjna. – To przyniesie tylko szkody dla uczniów – mówi Teresa Szewczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.

Chodzi o próbny sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i próbną maturę. Do tej pory przygotowywały je Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Egzaminy były takie same dla wszystkich typów szkół. W tym roku komisje nie przygotują zadań, bo nie mają pieniędzy.
– Organizowanie egzaminów próbnych nie jest naszym obowiązkiem. Szkoły będą musiały same zadbać o przetestowanie swoich uczniów – mówi Barbara Josiak z wrocławskiej OKE. Jedyne co dostaną od komisji, to płyty CD z materiałami, które mogą posłużyć do przygotowania próbnych egzaminów.
– Takie próby były potrzebne. Uczniowie oswajali się z atmosferą egzaminów – mówi Ewa Cierpisz, polonistka z Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. – We wszystkich szkołach były jednakowe pytania. Uczniowie mieli szansę porównania swoich wyników do innych.

Teraz w każdej podstawówce i gimnazjum egzamin będzie inny. Uczniowie nie będą więc mogli się porównywać. Szkoły nie dostaną też podsumowania egzaminów, z których można się było dowiedzieć, czy nauczyciele przygotowali uczniów solidnie czy nie.

W szkole nr 11 w Jeleniej Górze w ubiegłym roku przeprowadzono dwa sprawdziany próbne. Jeden wewnętrzny zorganizowany przez nauczycieli i dyrekcję, a drugi – przygotowany przez komisję. – W tym roku przeprowadzimy tylko wewnętrzny próbny sprawdzian – mówi Teresa Szewczyk.

Inna sprawa, to koszty przygotowania egzaminów. Do tej pory szkoły płaciły Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej ok. złotówki za jeden arkusz z zadaniami. Teraz będą musiały zadbać o przygotowanie testów dla uczniów. Jak szacują dyrektorzy, będzie trzeba wydać ponad dwa razy tyle, ile dotychczas. – Wydamy majątek na papier i ksero – mówi Teresa Szewczyk.
– Nie mamy zapewnionych pieniędzy na takie wydatki – mówi Maria Malczuk, dyrektor Gimnazjum nr 2. – Dlatego na przygotowanie egzaminu próbnego przeznaczymy zysk ze sprzedaży makulatury.
Większość nauczycieli przyznaje, że nie będzie przygotowywać zadań na testy. – Skorzystamy z testów z poprzednich lat. Uczniowie ich nie znają – mówi Ewa Cierpisz.

Na rynku istnieją już firmy, które specjalizują się w przewidywaniu wyników uczniów z danej szkoły. Pracownicy tych firm życzą sobie za napisanie testu z kluczem odpowiedzi od 5 zł do 6,5 zł za arkusz. W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku próbne testy na koniec podstawówki pisało 34 tysięcy uczniów, a na koniec gimnazjum – 38 tysięcy. OKE przygotowało test, za który każdy uczeń musiał zapłacić niecałą złotówkę (koszt ksero i przesyłki kurierskiej). Prywatne firmy zarobiłyby na całej operacji ok. 360 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
254
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group