Jeleniogórska Spółdzielnia Socjalna „Jesteśmy” zacznie realnie funkcjonować w ciągu najbliższych 30 dni czyli po zarejestrowaniu jej w sądzie w KRS – ie. Swoją siedzibę ma w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Jej prezesem został Mirosław Osowski, rehabilitant, terapeuta zajęciowy ze specjalnością psychoterapia.
– Swoją działalność rozpoczniemy tuż po rejestracji, jednak wcześniej będziemy organizować ludzi do pracy – mówi Mirosław Osowski. – Początkowo planujemy zatrudnić na umowy o pracę ośmiu fizjoterapeutów, którzy będą świadczyć usługi w domu pacjenta. Jest to novum na rynku jeleniogórskim. Docierają do nas sygnały, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Z naszego wstępnego rozeznania wynika, że około tysiąca osób jest w domu, nie ma znikąd pomocy, ponieważ nikt takich usług nie świadczy. Z tego około 300 osób będzie stać na zapłacenia nam za początkowo odpłatne usługi. W późniejszym terminie, jeśli NFZ podpisze z nami umowy, te usługi będą refundowane.
W przyszłości spółdzielnia planuje rozszerzyć działalność o inne usługi. M.in. planuje świadczyć opiekę nad ludźmi starszymi czym zająć miałyby się wykwalifikowane osoby niepełnosprawne. Spółdzielnia uruchomi też małą poligrafię, będzie przygotowywać dla dzieci w szkołach zdrowe pożywienie, poprowadzi szwalnię czy będzie też organizować turnusy rehabilitacyjne również zagraniczne oraz stacjonarny punkt rehabilitacyjny.
Kapitałem początkowym spółdzielni będzie kwota około 100 tys. zł pozyskana w formie dotacji przez każdego z założycieli z urzędu pracy plus wkład własny. Do tego składki dojdą składki członkowskie. Za te pieniądze spółdzielnia zakupi sprzęt do rehabilitacji.