Pomoc jaką udziela psychoonkolog umożliwia przede wszystkim poprawę jakości życia chorych i ich rodzin bądź przyjaciół. Poprzez konkretne działania terapeutyczne chory uczy się rozpoznawać i radzić sobie z emocjami, pogłębia wiedzę z zakresu medycyny, uczy się rozpoznawać swoje potrzeby, poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem, uczy się prawidłowej komunikacji z lekarzem i pielęgniarkami.
Psychoonkolog wspomaga również osoby wspierające chorych, które często przestają myśleć o sobie i swoich potrzebach a jest to niezbędne, aby móc dobrze wspierać swojego chorego. Uczy również dobrej komunikacji pomiędzy chorym a wspierającym, uczy jak rozmawiać najprościej, bez ukrywania faktów.
- Spotkania, odbywające się w grupach wsparcia, w których uczestniczą chorzy, pomagają niejednokrotnie przetrwać trudne chwile. Nie ma lepszej pomocy niż towarzystwo osoby mającej podobne problemy i rozumiejącej co dzieje się z chorym w trakcie leczenia. Często trafiają do fundacji osoby zamknięte w sobie, czasem zmuszone przez rodzinę do przyjścia, same nastawione negatywnie do jakiejkolwiek pomocy, ale jak już przyjdą rzadko odchodzą. Proponujemy im życzliwą atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia dla ich przeżyć a towarzystwo innych chorych pozwala im poczuć ogromny przypływ nadziei niezbędnej w procesie leczenia i równie ważnej jak przyjmowane leki – tłumaczy prezes fundacji Renata Bury.