JELENIA GÓRA: Nowe możliwości rozwoju ścisłych umysłów
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
Do tej pory studenci z umysłem ścisłym, którzy decydowali się na naukę w Kolegium Karkonoskim, mieli do wyboru dwa kierunki: edukację techniczno-informatyczną oraz elektronikę i telekomunikację. Po dwuletnich staraniach wydział otrzymał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej i nadanie praw przez MNiSW na otworzenie kolejnego kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.
- Od 2005 roku mieliśmy przeszkody formalno-prawne, które uniemożliwiały nam otwarcie tego kierunku – mówi dr Danuta Fjałkowska, prodziekan Wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Udało nam się jednak ten cel zrealizować i poszerzyć ofertę edukacyjną dla naszych studentów. Rekrutacja na ten kierunek odbędzie się jeszcze w tym roku akademickim. Studia zaczną się w lutym 2009 roku czyli w semestrze letnim.
Dodatkowy nabór na semestr letni przewidziany jest także na kierunek elektronika i telekomunikacja. Ale to nie koniec możliwości, jakie czekają na kandydatów po inżynierskie dyplomy wydziału technicznego tej uczelni. Zaawansowane są prace nad aplikacją o kierunki elektrotechnika oraz inżynieria bezpieczeństwa.
- Ich uruchomienie planowane jest na rok 2009/2010. Zatem na tenże rok zaoferujemy kandydatom do wyboru już pięć atrakcyjnych kierunków – mówi Danuta Fjałkowska.
A jakie niespodzianki czekają na studentów już na studiach? Jest ich tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dla ambitnych uczelnia zapewnia pięć kół naukowych i koła zainteresowań wydziału. Poza działającymi już naukowymi kołami informatyki, elektroniki, komputerowego projektowania inżynierskiego (AutoCad) i kołem fotografii cyfrowej, powstaje naukowe koło przedsiębiorczości, mające, m.in. przygotować studentów do wejścia na rynek pracy. Dodatkowo planowane jest uruchomienie certyfikacji umiejętności w zakresie programu AutoCad.
- Trwają także przygotowania do wpisania kierunku elektronika i telekomunikacja do europejskiego indeksu, FEANI, co da absolwentom możliwość starania się o dyplom euroinżyniera, honorowanego w całej Unii Europejskiej.
W całym budynku Wydziału Technicznego studenci mogą też bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego internetu oraz pobierać oprogramowanie firmy Microsoft (MSDNA). Dodatkowo, każdy student i absolwent może, na miejscu ubiegać się o otrzymanie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL), który jest międzynarodowym dokumentem znanym i honorowanym przez pracodawców w 180 krajach świata.
Jest on dokumentem bezterminowym, a za jego uzyskanie poza kosztami egzaminu, nic nie płacą.
Od kilku lat wydział w porozumieniu z Oddziałem Jeleniogórskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) proponuje studentom możliwość uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego do obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych do 1 kV, co jest dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy.
Osoby kierujące wydziałem zadbały również o wolny czas dla swoich studentów. Zajęcia na Wydziale Technicznym dobywają się wyłącznie w Jeleniej Górze, a dla studiów stacjonarnych tylko do godziny 16., tak, by każdy ze studentów mógł poświecić resztę dnia nauce, swoim pozaszkolnym pasjom lub pracy.