Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy (od 13.12.2015’) ma zostać również zwiększona liczba połączeń m.in. do Jeleniej Góry.
- Jest to wynik wieloletniej pracy nad spółkami kolejowymi i pracownikami kolei – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. – Kiedy byłem w zarządzie województwa pracowaliśmy nad tym i wielokrotnie spotykaliśmy się w Jeleniej Górze m.in. z Andrzejem Masselem, który był motorem napędowym rozwoju linii kolejowej Jelenia Góra – Wrocław oraz działań, które przełożyły się na przyspieszenie pociągów na tej trasie. Jednak z tego co wiem, to nie koniec prac nad zwiększeniem prędkości pociągów i skróceniem czasu przejazdu. Poza tym cały czas toczą się rozmowy, by do Jeleniej Góry dojeżdżało pendolino, którego czas przejazdu z Wrocławia do Jeleniej Góry to 1 godz. 45 minut. Jest realna szansa, że pendolino pojawi się u nas od następnej zmiany rozkładu jazdy czyli od kwietnia 2016 roku – dodaje wiceprezydent Jerzy Łużniak.
Zmodernizowane EZT EN57AL Przewozów Regionalnych będą obsługiwać również pociągi z Wrocławia do Zielonej Góry (wszystkie połączenia) oraz do Międzylesia (2 pary pociągów). Jak zapowiada Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, ma poprawić się również standard obsługi pasażerów na części niezelektryfikowanych linii kolejowych. Nowy tabor (SZT Pesa LINK) przeznaczony będzie do obsługi połączeń z Wrocławia do Trzebnicy, Dzierżoniowa oraz Kudowy-Zdroju. Obecnie trwają testy nowych pojazdów oraz szkolenia maszynistów.
Ponadto od 13 grudnia przywrócone zostanie bezpośrednie połączenie kolejowe Wrocław – Drezno. Pociągi tej relacji uruchamiane będą w korzystniejszej, zmodyfikowanej formie. Dotychczasowe połączenia Regioekspres zastąpione zostaną połączeniami Regio. Pociągi po polskiej stronie kursować będą w taryfie Regio (tańszej niż Regioekspres) oraz zatrzymają się na większej liczbie stacji. Połączenia te będą zatem pełnić nie tylko rolę transgraniczną, ale też regionalną. - Takie zintegrowane rozwiązanie pozwala zaoszczędzić ok. 3 mln zł rocznie, co umożliwia objęcie połączeń dofinansowaniem przez Samorząd Województwa – informował Cezary Przybylski.
Dla osób podróżujących relacją do/z Drezna Koleje Dolnośląskie przygotowały specjalną ofertę taryfową. Pociągi do Drezna odjadą z Wrocławia Głównego o godzinie: 6:06, 14:30 i 18:08, powrót z Drezna zaplanowano natomiast na godziny: 10:04, 15:42 oraz 22:03.
Cały czas prowadzone są także rozmowy dotyczące wznowienia połączenia kolejowego Berlin – Wrocław oraz uruchomienia transgranicznego połączenia kolejowego Zgorzelec – Görlitz.
- Władze województwa cały czas zabiegają o przywrócenie połączenia z Berlinem. Ostateczna decyzja może być jednak podjęta wyłącznie przez ministra ds. transportu. Będziemy nadal przekonywać rząd, że przywrócenie tego połączenia jest konieczne. Ma nie tylko wymiar prestiżowy, ale przede wszystkim gospodarczy i społeczny. Dzięki niemu wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna i turystyczna naszego regionu. Połączenie Dolnego Śląska z Berlinem nabiera szczególnego znaczenia również w kontekście zbliżających się wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016 – przekonuje marszałek Cezary Przybylski.