Podczas pierwszego dnia warsztatów uczniowie oglądali prezentację kierunku Rzeźba ASP we Wrocławiu . Uczestniczyli w realizacji projektów kompozycyjnych z papieru oraz obejrzeli film, o, brytyjskim rzeźbiarzu, tworzącym instalacje i rzeźby w przyrodzie. Artysta Andy Goldsworth reprezentuje kierunek nazywany „Sztuką Ziemi”.
- Następnie przeprowadziłem warsztaty dla prawie 20. uczniów Liceum Plastycznego. Z patyczków do szaszłyków uczniowie wykonali kompozycje przestrzenne na dwa tematy „Gniew” związany z ruchem, emocjami, więc tworzywo powinno być ułożone w sposób chaotyczny oraz „Lenistwo”, czyli statyczność. Chciałem pokazać uczniom inny wymiar rzeźby nowoczesnej – mówił Andrzej Kosowski.
Zajęcia zorganizowane były w ramach współpracy ZSRA z ASP we Wrocławiu. – Nasi uczniowie przygotowują się w ten sposób do egzaminu na ASP, by spokojnie do niego podejść. Mogli zaprezentować swoje prace, które ocenił wykładowca tej uczelni – mówił Bogdan Helik, dyrektor ZSRA.
Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej Liceum Plastycznego chwalili możliwość uczestniczenia w warsztatach. – Stworzyłam dynamiczną formę gniewu. Oprócz patyczków użyłam też faktury kleju. Lenistwo przedstawiłam w niedokończonej formie geometrycznej. Podobały mi się zajęcia i cieszę się, że mogłam wziąć w nich udział, bo chcę studiować na ASP właśnie rzeźbiarstwo. Dowiedziałam się też w jaki sposób działają studenci na tej uczelni – mówiła Agnieszka Falkowska, z drugiej klasy.
- Gniew skojarzył mi się z eskalacją emocji, z wojną, zrobiłem więc niemiecki karabin z II wojny światowej. Lenistwo przedstawiłem jako rękę odgarniającą kołdrę, co nie było łatwe ze względu na tworzywo, jakiego używaliśmy, czyli drewniane patyczki. Bardzo podobały mi się warsztaty, dodały mi odwagi, by podejść do egzaminu na ASP – powiedział Paweł Baranowicz, również z drugiej klasy LP.
Dyrektor szkoły Zbigniew Helik poinformował, że Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie zachowało kierunek szkło artystyczne w formach użytkowych i osobno witraż w ramach techniki malarstwa dekoracyjnego.
– Dzięki temu wiemy, że nasi uczniowie mogą spokojnie przygotowywać się do tego kierunku, na naszych specjalnościach. ASP we Wrocławiu jako jedyna uczelnia w Polsce ma bowiem kierunek szkło artystyczne – podkreślił Bogdan Helik.