- Obecnie w „Długim Domu” skuwane są tynki i wyburzane ściany. W efekcie powstanie nowoczesny hotel zdrojowy o standardzie trzygwiazdkowego hotelu z ponad 90. miejscami noclegowymi w ok. 45 pokojach jedno- i dwuosobowych. Na parterze będzie restauracja z salą konferencyjną oraz baza zabiegowa z wykorzystaniem wody termalnej. Odnowiona zostanie również zabytkowa elewacja budynku i wyeksponowane łuki w jego wnętrzu – powiedział Robert Moskwa.
Możliwe, że pod tynkami znajdują się freski, podobne do tych odkrytych w zespole pocysterskim, choć „Długi Dom” był często remontowany i nie wiadomo, czy coś się zachowało. W części od strony wieży wejściowej na teren kościoła mogą znajdować się kamienne mury po starej budowli, którą niegdyś wznieśli tu mnisi. – Prace objęte są nadzorem archeologa i konserwatora zabytków. Jak na razie został odnaleziony jedynie piec przy kominie, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy – stwierdził Robert Moskwa.
Dzięki inwestycji Uzdrowisko Cieplice, będące częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, w znaczący sposób zwiększy potencjał bazy hotelowej i zabiegowej, a co za tym idzie podwyższy standard świadczonych usług. - W mojej ocenie, nowoczesny hotel zdrojowy pozwoli nam skuteczniej konkurować szczególnie na rynku usług uzdrowiskowych – podkreślał Maciej Markowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Cieplice – Grupa PGU.
Uzdrowisko Cieplice realizuje modernizację „Długiego Domu” dzięki pozyskaniu środków finansowych z Unii Europejskiej w wysokości 40 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013. Są to środki z projektu „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych”. W efekcie baza noclegowa w Cieplicach zostanie powiększona o 23 proc., co da około 550 miejsc noclegowych oferowanych kuracjuszom i gościom komercyjnym.
Biura Uzdrowiska Cieplice z „Długiego Domu” zostały przeniesione do odnowionego budynku, niegdyś gospodarczego, który znajduje się przy byłej rozlewni wody mineralnej Marysieńka. Pod koniec grudnia budynek z 19. pomieszczeniami biurowymi został oddany do użytku. Obecnie trwa tu jeszcze montaż mebli. Wartość prac adaptacyjnych wraz z wyposażeniem wyniosła ok. 500 tys. zł.
Plac między „Długim Domem” a budynkiem biurowym i kościołem Św. Jana Chrzciciela będzie zagospodarowany na cele rekreacyjne. Na środku powstanie fontanna, wokół będą ławeczki, rabatki oraz dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
To nie koniec inwestycji planowanych w tym miejscu. – Budynek po rozlewni wody Marysieńka chcielibyśmy w przyszłości udostępnić dla zwiedzających i utworzyć tu muzeum historycznego źródła Marysieńka z możliwością skosztowania uzdrowiskowej wody. Po drugiej stronie budynku ma powstać bowiem bulwar spacerowy przy rzece, prowadzący do zespołu poklasztornego. Promenadę ma wybudować Urząd Miasta w Jeleniej Górze – dodał Robert Moskwa.