Zdajemy sobie sprawę, że w środowisku szkolnym jest coraz mniej bezpiecznie. Są sytuacje pożarowe, terrorystyczne, ale chodzi tu o bezpieczeństwo - również psychiczne - dzieci, rodziców i nauczyciele. Szkoła będzie bezpieczna, gdy sami nauczyciele będą czuli się bezpiecznie - podkreśliła Bogusława Bogucka, kierowniczka jeleniogórskiej filii DODN.
Konferencja w Jeleniej Górze mieści się w cyklu podobnych spotkań organizowanych przez DODN. Wcześniej konferencja odbyła się we Wrocławiu, a po naszym mieście planowana jest także w Legnicy i Wałbrzychu.
Obejmujemy całe województwo, aby problem nagłośnić, ale również, aby wskazać kierunki w jaki sposób pracować. Zapraszamy różne służby, aby uzmysłowić, żeby w razie zagrożenia wiedzieli do kogo się zwrócić i kto im może pomóc - dodała B. Bogucka.
Myślę, że jest coraz bardziej bezpiecznie. Po to prowadzimy działania prewencyjno-informacyjne, żeby każda szkoła miała opracowane procedury , według których będzie pracowała, działała i ćwiczyła. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - powiedziała sierż. sztab. Beata Sosulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji. - Lepiej zapobiegać, niż leczyć - dodała policjantka.
To problem zdrowia psychicznego jednej i drugiej strony. Czasami nie zwracamy uwagi na konsekwencje braku działania, umiejętności. Na spotkaniu pokażemy m.in. w którą stronę można kierować aktywność młodzieży. Agresja może mieć ujście w sportach walki, czy w e-sporcie. Konferencja to początek czegoś, co będziemy kontynuować... Marzy mi się okrągły stół raz na pół roku, aby wszyscy zainteresowani bezpieczną szkołą mogli skoordynować dzialania - stwierdził Zygmunt Korzeniewski, nauczyciel-konsultant w DODN.
Podczas konferencji poruszano następujące kwestie:
- Mechanizmy psychologiczne zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży oraz sposoby reagowania nauczyciela, wychowawcy i pedagoga szkolnego w sytuacjach trudnych - Alicja Łukaszkiewicz.
- Rozwijanie kompetencji społecznych wśród uczniów widziane z pozycji rodzica - Grzegorz Carewicz.
- Prawno - karne aspekty związane ze stosowaniem przemocy w szkole i poza nią - Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze.
- Procedury postępowania szkoły i metody jej współpracy z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży - Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze.
- Wpływ sztuk walki na ograniczenie agresji - Wojciech Głogowski - Jeleniogórski Klub Aikido.
- Klasy mundurowe, a upowszechnienie postaw wrażliwości na bezpieczeństwo - ZSTiL w Piechowicach.
- Wolontariat – jak rozbudzić aktywność młodzieży?
Następnie odbyły się pokazy i rozmowy przy stolikach z prelegentami i przedstawicielem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Jeleniej Górze. Wśród tematów m.in.: W jaki sposób zachować się w sytuacji ataku aktywnego napastnika oraz reagować na sytuacje kryzysowe w placówce (policja), „Udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ucznia i całej klasy. (przy udziale uczniów ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze) oraz "Wpływ sztuk walki na ograniczenie agresji" z Jeleniogórskim Klubem Aikido.