Olimpiada była sprawdzianem wiedzy dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie gmin związkowych. Rywalizacja podzielona była na dwa etapy: szkolny i finał. Na etapie szkolnym wytypowano w ramach wewnętrznych eliminacji najlepszych ekologów w danej szkole. Drugi etap, czyli finał Olimpiady, wyłonił Mistrza Wiedzy Ekologicznej Związku Gmin Karkonoskich spośród najlepszych w pierwszym etapie.
Uczestnicy
W tegorocznej edycji udział wzięły: Szkoła Podstawowa im. Ratowników Górskich w Karpaczu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Karpaczu, Szkoła 707, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Stanisława Marusarza w Miłkowie, Szkoła Podstawowa w Mysłakowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Piechowicach, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Podgórzynie, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sosnówce, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szklarskiej Porębie, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Ścięgnach.
20 w finale
W finale, który odbył się 20 października o miano mistrza wiedzy ekologicznej walczyło 20 osób. Najlepszym z najlepszych okazał się: Kajetan Kęska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, który zdobył tytuł Mistrza Wiedzy Ekologicznej Związku Gmin Karkonoskich. Drugie miejsce zajęła Anna Trjańska ze Szkoły Podstawowej w Podgórzynie. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Erfort ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie.
Dla dzieci i młodzieży
Program „Edukacja ekologiczna Związku Gmin Karkonoskich – Czyste Karkonosze”, w 2023 roku jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Związek realizuje w nim prelekcje, pogadanki, które poszerzają wiedzę z zakresu ochrony środowiska, w tym ograniczania wykorzystania wody, emisji do powietrza oraz redukcji ilości wytwarzanych odpadów. Prelekcje skierowane są do dzieci i młodzieży a także dorosłych.