Bodajże najokazalszym budynkiem w centrum Janowic Wielkich jest dawny Pałac Schaffgotschów. Pałac zbudowano w XIV wieku, a hrabia Daniel von Schaffgotsch, właściciel pobliskiego Bolczowa, zlecił w latach 1608–1609 rozbudowę dworu.
Barokowy kształt rezydencja przybrała w 1775 roku, a kolejnej przebudowy dokonano w roku 1830. W latach 1830–1840, dla Wilhelma Stolberga, założono piękny, dobrze zachowany do dziś park krajobrazowy z widokiem na Janowice, Rudawy Janowickie i pobliskie Góry Sokole.
Po II wojnie światowej w pałacu początkowo znajdowały się biura komunalne. W 1962 roku umieszczono w nim Dom Pomocy Społecznej, który funkcjonuje do dziś.
Nie każdy może
Do pałacu obecnie nie może wejść każdy, kto chce. Działa w nim Dom Pomocy Społecznej, oferujący wsparcie wielu osobom i ich rodzinom.
Warto jednak pobłądzić po jego zapleczu, gdzie kiedyś rozciągał się ogromny park i ogrody – o czym świadczy pozostałość po trakcie wyznaczonym przez kolumnę kasztanowców.
Park przed wojną był przepięknym kompleksem spacerowym.
Coś jak mury i tarasy
Tuż za ogrodzeniem obecnego terenu pałacu można natrafić na kamienne struktury, przypominające mury obronne lub fundamenty potężnego zamczyska – tarasy. Puszczając wodze wyobraźni, można by przenieść się w przeszłość i zobaczyć w tym miejscu prawdziwe „wiszące ogrody” rodem z orientalnych opowieści.
Idąc dalej w las, delektując się dziką, niczym nieograniczoną przyrodą – o czym świadczą liczne, wydeptane przez dzikie zwierzęta ścieżki – można napotkać „poranione drzewa”.
Jedne z nich zostały ewidentnie okaleczone przez fanów ciężkiego brzmienia, a inne przez kochanków, którzy chcieli uwiecznić swoje uczucia na setki lat. Nie brakuje jednak tajemniczych symboli i znaków, które mogą rozszyfrować jedynie osoby wtajemniczone.