Środa, 1 stycznia
Imieniny: Mieczysława, Mieszka
Czytających: 12235
Zalogowanych: 85
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Janowice Wielkie – pałac i dziwny las

Niedziela, 29 grudnia 2024, 17:56
Autor: RaZ
Janowice Wielkie: Janowice Wielkie – pałac i dziwny las
raz/Polska ORG
Janowice Wielkie przyciągają turystów bliskością pięknych Rudaw Janowickich – terenu będącego mekką spacerowiczów i wspinaczy. Warto jednak poświęcić czas także na poznanie tej cichej miejscowości, malowniczo położonej nad rzeką Bóbr, oraz podziwianie zabudowań dawnego pałacu czy też zanurzenie się w rosnącym obok tajemniczym „poranionym lesie”.

Bodajże najokazalszym budynkiem w centrum Janowic Wielkich jest dawny Pałac Schaffgotschów. Pałac zbudowano w XIV wieku, a hrabia Daniel von Schaffgotsch, właściciel pobliskiego Bolczowa, zlecił w latach 1608–1609 rozbudowę dworu.

Barokowy kształt rezydencja przybrała w 1775 roku, a kolejnej przebudowy dokonano w roku 1830. W latach 1830–1840, dla Wilhelma Stolberga, założono piękny, dobrze zachowany do dziś park krajobrazowy z widokiem na Janowice, Rudawy Janowickie i pobliskie Góry Sokole.

Po II wojnie światowej w pałacu początkowo znajdowały się biura komunalne. W 1962 roku umieszczono w nim Dom Pomocy Społecznej, który funkcjonuje do dziś.

Nie każdy może

Do pałacu obecnie nie może wejść każdy, kto chce. Działa w nim Dom Pomocy Społecznej, oferujący wsparcie wielu osobom i ich rodzinom.

Warto jednak pobłądzić po jego zapleczu, gdzie kiedyś rozciągał się ogromny park i ogrody – o czym świadczy pozostałość po trakcie wyznaczonym przez kolumnę kasztanowców.

Park przed wojną był przepięknym kompleksem spacerowym.

Coś jak mury i tarasy

Tuż za ogrodzeniem obecnego terenu pałacu można natrafić na kamienne struktury, przypominające mury obronne lub fundamenty potężnego zamczyska – tarasy. Puszczając wodze wyobraźni, można by przenieść się w przeszłość i zobaczyć w tym miejscu prawdziwe „wiszące ogrody” rodem z orientalnych opowieści.

Idąc dalej w las, delektując się dziką, niczym nieograniczoną przyrodą – o czym świadczą liczne, wydeptane przez dzikie zwierzęta ścieżki – można napotkać „poranione drzewa”.

Jedne z nich zostały ewidentnie okaleczone przez fanów ciężkiego brzmienia, a inne przez kochanków, którzy chcieli uwiecznić swoje uczucia na setki lat. Nie brakuje jednak tajemniczych symboli i znaków, które mogą rozszyfrować jedynie osoby wtajemniczone.

Twoja reakcja na artykuł?

38
75%
Cieszy
3
6%
Hahaha
5
10%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na Śnieżce?

Oddanych
głosów
1426
Nie i nie zamierzam
8%
Nie, mieszkam blisko i jeszcze zdążę
5%
Tak
34%
Tak, wiele razy
38%
Tak, ale dawno, w młodości
14%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Europa w darwinistycznym procesie ewolucji
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Sylwester w Cieplicach
 
Karkonosze
Sylwester na Śnieżce
 
Aktualności
Nowy rok, nowe możliwości – witamy 2025!
 
Wiadomości z miasta
Podsumowanie roku 2024

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group