- Na seminarium poruszano problematykę dotyczącą m.in. dawnej zabudowy Śnieżki, zmian w leśnictwie w ostatnim 30-leciu, rewitalizacji kowarskiej starówki i CUMiPZ „Przedwiośnie” – mówił Zbigniew Piepiora, jeden z wykładowców.
Burmistrz mówił o „Zabudowie Śnieżki na podstawie starych widokówek”, Franciszek Gawor o „Górnictwie uranowym w Kowarach po II wojnie światowej”, Bartosz Lipiński o „Rewitalizacji kowarskiej starówki”, Marek Jankowski o „Turystyce w Kowarach na bazie kopalni Jelenia Struga”, a Sławomir Adamski o „Kopalni Podgórze. Prawda i mity o polskim uranie”.
Z kolei Krzysztof Sawicki poruszał temat „Prawnuczki królowej Wiktorii, mieszkanki Karkonoszy”, Jarosław Zając zwracał uwagę na „Zmiany w leśnictwie na przełomie lat 1973-2013, a Krzysztof Tęcza opowiedział o „Kolei w Kowarach”. Ponadto Elżbieta Zakrzewska mówiła o „Zmianach w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej”, a Zbigniew Piepiora o „Aspektach ekonomicznych powodzi w Kowarach”.
- Niewątpliwą atrakcją imprezy była możliwość zwiedzenia wystawy ukazującej dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Albrechta Haselbacha oraz wystawy rzeźby Jerzego Jakubowa – opowiadał Zbigniew Piepiora.
– Zapraszam na kolejne ogólnopolskie seminaria krajoznawcze z cyklu „Mijające krajobrazy” w przyszłym roku. Wydarzenia planowane są w Jeleniej Górze, Kowarach i Świeradowie Zdroju – mówił Krzysztof Tęcza, prowadzący spotkanie.
Seminarium zostało zorganizowane przez Komisję Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Urząd Miejski w Kowarach. Wydarzenie objął patronatem honorowym burmistrz miasta Mirosław Górecki.