Uroczystość odbędzie się w przeddzień "Narodowego Dnia Pamięci Ofiar ludobojstwa dokonanego przez nacjonalistow ukraińskich spod znaku UON-UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej', ustanowionego przez Sejm w 2016 roku.
O pomnik zabiegały jeleniogórskie środowiska kresowe tj. Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, Stowarzyszenie Sybiraków z prezesem Wojciechem Jurdyga i Stanisławem Kańczukowskim), Rodziny Katyńskie a także osobiście pan Kazimierz Klimkiewicz z Cieplic. Inicjatywę tę wspierał i sfinansował Urząd Miasta w Jeleniej Górze. Jest to uroczystość miejska z udziałem prezydenta miasta Jerzego Łużniaka.
Autorem projektu i wykonawcą pomnika jest artysta Grzegorz Pawłowski ze Szklarskiej Poręby. Będzie to kamień z granitu karkonoskiego, z trzema tablicami. Przewodnim mottem pomnika wykutym w kamieniu jest sentencja księdza Isakowicza Zalewskiego "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary". Obchody uświetni artysta muzyk Andrzej Szczepański.
Napis na tablicy katyńskiej; "W hołdzie oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej i Służby Więziennej, ofiarom zbrodni sowieckiej w latach 1939-45zamordowanym w Katyniu, Miednoje i Charkowie".
Tablica wołyńska: "W hołdzie Polakom pomordowanym na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latch 1939-1947 przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN-UPA". Tablica sybiracka : "W hołdzie Sybirakom zmarłym w więzieniach i łagrach sowieckich, tajgach Syberii i stepach Kazachstanu".
Uroczystość jest ogólnodostępna. Zaproszeni zostali parlamentarzyści Ziemi Jeleniogórskiej. Przyjazd zapowiedzieli także goście: Adam Kiwacki prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, dr Michał Siekierka autor książki "SS-Galizien" a prywatnie wnuk śp. Szczepana Siekierki z wrocławskiego Stowarzyszenia Upamietnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
W poniedziałek 11 lipca o godz. 14.00 dokładnie w 79 rocznicę "Krwawej Niedzieli" na Skwerze przed pomnikiem zostanie oddany hod pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej. Inicjatorem i prowadzącym tę uroczystość jest p. Kazimierz Klimkiewicz, 78 lat, dziecko Wołynia.
Harmonogram uroczystości na Skwerze Wołyńskim
10 lipca 2022
godz. 11.00
Uroczystości miejskie połączone z odsłonięciem pomnika upamiętniającego ofiary Rzezi Wołyńskiej, Zbrodni Katyńskiej, Ofiar Sybiru
godz. 13.15
Msza święta w Bazylice p.w. św. Erazma i Pankracego
godz. 14.15
Spotkanie wraz z mini recitalem Andrzeja Szczepańskiego ( Bard Kresowy) w sali nr 5 Zespołu Szkół Katolickich
11 lipca
godz. 14.00
Oddanie hołdu pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej