Głównym owocem projektu była wystawa czasowa o takim samym tytule, prezentowana w naszym muzeum od 3 grudnia 2021 r. do 28 marca 2022 roku. Dziękujemy za bardzo liczny udział w spotkaniu, w tym dużej reprezentacji młodzieży z jeleniogórskich szkół średnich. Wypełniliście państwo po brzegi obie sale naszej Galerii na Górze, co bardzo nas cieszy i świadczy o zapotrzebowaniu zarówno na wydawnictwa, jak i na spotkania tematyczne dotyczące historii naszego regionu - podkreślają organizatorzy.
Autorami oraz redaktorami wydawnictwa są: dr Stanisław Wilk i mgr Tomasz Miszczyk – archeolodzy z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Do współpracy przy przygotowaniu książki zaproszono także troje wybitnych badaczy okresu średniowiecza z Uniwersytetu Wrocławskiego: dra hab. Krzysztofa Jaworskiego i dr Ewę Lisowską z Instytutu Archeologii oraz dr hab. Dagmarę Adamską z Instytutu Historycznego.
Wymienieni naukowcy zredagowali dwa rozszerzone rozdziały, poświęcone: osadnictwu słowiańskiemu okresu plemiennego w Sudetach Zachodnich oraz historii kolonizacji terenów Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Gór Izerskich w okresie między XIII a XV wiekiem.
Bogatą szatę graficzną wydawnictwa tworzą liczne fotografie i rysunki zabytków sztuki, uzbrojenia oraz rzemiosła, które w większości prezentowane były na wystawie, a także mapy omawianego regionu z lokalizacją zamków, hut szkła, kościołów i miejscowości najwcześniej wzmiankowanych w źródłach pisanych. Niezwykłym dodatkiem do naszej publikacji jest rozkładana, kolorowa wkładka, zawierająca ilustrowane kalendarium najważniejszych wydarzeń z dziejów Dolnego Śląska i rejonu Gór Olbrzymich w okresie między wiekiem IX a początkiem wieku XVI - dodał T. Żylewicz z Muzeum Karkonoskiego.
Publikację można nabyć m.in. w Muzeum Karkonoskim przy ul. Matejki w Jeleniej Górze.