Organizatorem była Fundacja GOPR pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz wicemarszałka woj. śląskiego Beaty Białowąs.
Obecna na konferencji była minister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wicewojewoda śląski Jolanta Sawicka, przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Środowiska, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Lasów Państwowych i licznie przybyli niepełnosprawni uczestnicy ruchu turystycznego z całego kraju. Pośród gości byli również przedstawiciele Karkonoszy.
Przedstawiliśmy – mówi R. Czosnyka z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze – nasze dobre praktyki udostępniania Karkonoszy ludziom sprawnym inaczej. Pokazaliśmy dwa filmy tematyczne: o jedynej w Polsce wysokogórskiej trasie dedykowanej osobom niepełnosprawnym z Kopy do Równi pod Śnieżką oraz o asystenturze turystycznej osób z niepełnosprawnościami na przykładzie wycieczki w góry Sokole. Oba filmy spotkały się z dużym zainteresowaniem i oddźwiękiem polegającym na potrzebie wymiany takich dobrych praktyk.
Minister Jarosińska - Jedynak w wyjątkowo ciepły sposób zauważała potrzeby osób niepełnosprawnych w turystyce i omówiła jakie szanse na dostosowanie dostępności gór daje rządowy program pn. „Dostępność plus”, który przewiduje zaangażowanie środków na ten cel w wysokości 23 miliardów do 2025 roku.
Jest zatem szansa – mówiła pani minister – na opracowanie logicznej, przyjaznej wszystkim formy finansowania potrzeb, oczywiście przy rozsądnej partycypacji lokalnych władz samorządowych.
W trakcie konferencji, w ramach panelowych spotkań, KSON wyszedł z propozycją utworzenia Ligii Gór otwartych dla Wszystkich (robocza nazwa), która by polegała na przeniesieniu dobrych praktyk z Karkonoszy w inne, łatwiej dostępne obszary górskie, jak na przykład Bieszczady, Beskidy czy Jura Krakowsko-Częstochowska.
Propozycja ta spotkała się z żywym zainteresowaniem i stworzono już zespół roboczy w którym uczestniczył będzie z ramienia Podkarpacia Witold Tomaka – prezes Zarządu Głównego GOPR.
Będziemy starali się tak to zorganizować - mówi prezes Tomaka - aby na kolejnej VI Konferencji „Góry otwarte dla Wszystkich”, która planowana jest 4-5 maja br. w Jeleniej Górze podpisać odnośne porozumienie, zapraszając do współpracy m.in. Parki Narodowe, Lasy Państwowe, ngo-sy z południa Polski.
Zarówno Minister Jarosińska – Jedynak jak i Marszałek Województwa Podkarpackiego potwierdzili chęć uczestnictwa w jeleniogórskiej Konferencji.
W drugim dniu konferencji organizatorzy zabrali uczestników na wycieczkę do Bacówki Pod Małą Rafką. To obiekt PTTK, który jako pierwszy w Bieszczadach ma być dostosowany do potrzeb tej szczególnej grupy turystów.