Wykładowca został zaproszony przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, które założyło i prowadzi gimnazjum. Spotkanie z red. P. Szubarczykiem rozpoczęło spotkania poświęcone pamięci żołnierzy wyklętych. Kilka słów poświęconych zostało także Powstaniu Warszawskiemu, które wybuchło 70 lat temu.
- Były to słowa prawdziwe, choć bolesne o „pomocy” Armii Czerwonej i zachowaniach jej żołnierzy wobec ludności polskiej – relacjonują organizatorzy. - Prelekcja i prezentacja stały się wypełnieniem wołania Papieża Polaka z 1979 roku, jakże znamiennym i wciąż aktualnym dziś: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy. Nie można kochać Ojczyzny i nie znać jej historii, nie można kochać i nie analizować jej dziejów, tym bardziej, że jest to opowieść pisana krwią wielu, głównie młodych, Polaków. Dla nich Bóg, Honor, Ojczyzna były wszystkim, dla czego warto było żyć i warto było umrzeć, abyśmy my dziś mogli być dumni, że jesteśmy Polakami. Zasłuchanie młodzieży, a nawet łzy w oczach, to znak, że warto o historii mówić, warto poznawać życiorysy odważnych ludzi, warto marzyć o rosnącym pokoleniu odpowiedzialnych patriotów – dodają.
Piotr Szubarczyk to publicysta i edukator historyczny. Autor i współautor wystaw historycznych, m.in. "Za świętą sprawę - Żołnierze Łupaszki". Autor min. książki "Inka. Zachowałam się jak trzeba" oraz wielu artykułów o tematyce historycznej i patriotycznej.