Wtorek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 12616
Zalogowanych: 77
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odbudowa oczyszczalni potrwa wiele miesiecy

Wtorek, 1 października 2024, 5:24
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odbudowa oczyszczalni potrwa wiele miesiecy
Fot. WAC
Nawet 20 milionów złotych wynoszą szacowane straty jakie w wyniku zalania przez masy wody poniosła oczyszczalnia ścieków w Jeleniej Gorze. Doprowadzenie jej do stanu sprzed katastrofy może potrwać wiele miesięcy.

Woda dostała się na teren oczyszczalni w sposób nagły, mimo ze obiekt był zabezpieczony do poziomu powodzi z 1997 roku. Tym razem jednak sforsowała wały i miejscami na terenie obiektu jej poziom wynosił nawet 3 metry. W wyniku powodzi nie zostały zalane: osadnik wstępny, piaskownik i kraty wstępne oraz bioreaktory i osadniki wtórne. Udało się tez przywrócić zasilanie energii elektrycznej obiektu.

Najistotniejsze w tej chwili dla nas jest uruchomienie przepompowni głównej - mówi Robert Wójcik, dyrektor techniczny spółki Wodnik. - Udało nam się wydobyć dwie pompy, które lada chwila pojadą do serwisu, bo wymagają osuszenia i konserwacji. Kolejna pompa jest sprawna i kawałek po kawałku będziemy uruchamiać układ technologiczny oczyszczalni. Mamy nadzieje, że do końca października uda nam się w jakimś ograniczonym zakresie przywrócić sprawność obiektu. Niestety mamy uszkodzonych bardzo wiele urządzeń z zakresu gospodarki osadowej. Ich naprawa potrwa tygodnie, a może i dłużej. Uszkodzeniu uległa też sterownia oczyszczalni kontrolująca działanie oczyszczalni. Zalana została główna rozdzielnia. To będzie wymagało przeprojektowanie bo lokalizacja ich w tym miejscu tych urządzeń nie jest najlepsza.

Oczyszczalnia w tej chwili nie pracuje ale aby ograniczyć oddziaływanie ścieków na środowisko są one od kilku dni ozonowane. Na terenie oczyszczalni pracuje ozonator, który był wykorzystywany podczas awarii w wodociągach w Warszawie. Ozonator niszczy w ściekach wszystkie bakterie i do rzeki trafia materiał czysty biologicznie i nie zagraża rybom i innym organizmom. Na komorze końcowej założono siatkę, która wyłapuje większe elementy stale zawarte w ściekach, które normalnie zatrzymywane byłyby na kracie. W tym samym celu strażacy założyli w korycie rzecznym rękaw absorpcyjny.

Twoja reakcja na artykuł?

1
14%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
14%
Smuci
0
0%
Złości
5
71%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy uważasz, że kolejna duża powódź za kilkanaście lat znowu zaleje Jelenią Górę?

Oddanych
głosów
418
Tak
85%
Nie
4%
Nie wiadomo, może jakieś tamy pobudują
10%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
10 potężnych katastrof zapór wodnych
 
Rozmowy Jelonki
Koszmar na Westerplatte
 
Piłka nożna
Efektowna seria została właśnie przerwana
 
Kilometry
KJS przesunięta
 
Aktualności
Wąskie gardło dla wody – Borowy Jar
 
Aktualności
Fotograf Daniel Koszela z nagrodą
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group