Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11242
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odbudowa oczyszczalni potrwa wiele miesiecy

Wtorek, 1 października 2024, 5:24
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odbudowa oczyszczalni potrwa wiele miesiecy
Fot. WAC
Nawet 20 milionów złotych wynoszą szacowane straty jakie w wyniku zalania przez masy wody poniosła oczyszczalnia ścieków w Jeleniej Gorze. Doprowadzenie jej do stanu sprzed katastrofy może potrwać wiele miesięcy.

Woda dostała się na teren oczyszczalni w sposób nagły, mimo ze obiekt był zabezpieczony do poziomu powodzi z 1997 roku. Tym razem jednak sforsowała wały i miejscami na terenie obiektu jej poziom wynosił nawet 3 metry. W wyniku powodzi nie zostały zalane: osadnik wstępny, piaskownik i kraty wstępne oraz bioreaktory i osadniki wtórne. Udało się tez przywrócić zasilanie energii elektrycznej obiektu.

Najistotniejsze w tej chwili dla nas jest uruchomienie przepompowni głównej - mówi Robert Wójcik, dyrektor techniczny spółki Wodnik. - Udało nam się wydobyć dwie pompy, które lada chwila pojadą do serwisu, bo wymagają osuszenia i konserwacji. Kolejna pompa jest sprawna i kawałek po kawałku będziemy uruchamiać układ technologiczny oczyszczalni. Mamy nadzieje, że do końca października uda nam się w jakimś ograniczonym zakresie przywrócić sprawność obiektu. Niestety mamy uszkodzonych bardzo wiele urządzeń z zakresu gospodarki osadowej. Ich naprawa potrwa tygodnie, a może i dłużej. Uszkodzeniu uległa też sterownia oczyszczalni kontrolująca działanie oczyszczalni. Zalana została główna rozdzielnia. To będzie wymagało przeprojektowanie bo lokalizacja ich w tym miejscu tych urządzeń nie jest najlepsza.

Oczyszczalnia w tej chwili nie pracuje ale aby ograniczyć oddziaływanie ścieków na środowisko są one od kilku dni ozonowane. Na terenie oczyszczalni pracuje ozonator, który był wykorzystywany podczas awarii w wodociągach w Warszawie. Ozonator niszczy w ściekach wszystkie bakterie i do rzeki trafia materiał czysty biologicznie i nie zagraża rybom i innym organizmom. Na komorze końcowej założono siatkę, która wyłapuje większe elementy stale zawarte w ściekach, które normalnie zatrzymywane byłyby na kracie. W tym samym celu strażacy założyli w korycie rzecznym rękaw absorpcyjny.

Twoja reakcja na artykuł?

2
4%
Cieszy
5
11%
Hahaha
1
2%
Nudzi
4
9%
Smuci
5
11%
Złości
30
64%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group