Kot Zen” realizowany jest w ramach „Teatru od kuchni, czyli 4 lekcji o teatrze”. - Nowatorstwo pomysłu polega na stworzeniu serialu teatralnego, opowiadającego o tym jak powstaje sztuka. Dzięki temu dzieci przygotowują się do pełnego przeżywania spektakli – podkreśla Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach.
– Projekt składa się z czterech spektakli, przygotowanych przez młodych twórców. Każde przedstawienie jest oddzielną historią, jednak tworzą cykl edukacyjny. Oprócz rozrywki mają dostarczać widzom wiedzę o teatrze. Jest więc o muzyce, scenografii, relacji aktor-reżyser, czy też o animacji, tak ważnej w teatrze lalek. Dlatego też zaprosiliśmy młodych widzów na scenę, by mogli zobaczyć od kulis, jak powstaje spektakl – opowiada Diana Jonkisz, koordynatorka projektu.
Przedszkolaki, które uczestniczyły w próbie generalnej były w bliskim kontakcie z aktorami, mogły zobaczyć, gdzie jest oświetleniowiec czy akustyk, pocieszały aktora w trudnej dla niego chwili i wsparły podarkiem wrzuconym do kapelusza.
Fascynowała również gra cieni, przenosząca w odległy świat, gadające instrumenty, walizki pełne dźwiękowych skarbów. Po spektaklu mali widzowie mogli zapoznać się z rekwizytami, zadać pytania i zajrzeć w każdy tajemniczy kąt sceny.
- Bardzo podobało mi się przedstawienie, bo pierwszy raz mogłem być na scenie i rozmawiać z aktorami – mówi Olek z Przedszkola nr 10. – Fajny był kotek i piosenki – podkreśla Zuzia. – Były różne nieznane mi dotąd dźwięki: głośne i ciche – dodaje Amelka.
Maksymalnie spektakl może oglądać 50 osób. - Dzieci uczestniczą aktywnie w przedstawieniu. Historię Kota Zena prowadzi dwójka aktorów, łączymy więc teatr lalkowy z żywym planem. Jest to również opowieść o muzyce w teatrze – wyjaśnia Joanna Gerigk, reżyser i autorka scenariusza.
Muzykę skomponował Sebastian Ładażyński, a scenografię przygotował Michał Dracz. Obsada: Diana Jonkisz, Dorota Korczycka-Bąblińska oraz Sylwester Kuper. Gościnnie wystąpił Mariusz Czechowicz.
Przedstawienie jest skierowane do dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Projekt sfinansowany został przez Miasto Jelenia Góra oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr otrzymał dotację w wysokości ok. 45 tys. zł z ministerstwa, a realizacja całego cyklu kosztuje ok. 100 tys. zł.
Film Telewizji StrimeoTV