Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9543
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ogrom wiedzy o bezpieczeństwie

Wtorek, 20 kwietnia 2010, 17:29
Aktualizacja: 17:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ogrom wiedzy o bezpieczeństwie
Fot. Angela
Około 500 osób przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z dawnego województwa jeleniogórskiego wzięło udział w półfinałach konkursu pt. „Uczę się bezpiecznie żyć”. Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi w zdarzeniach nagłych.

Wszyscy uczestnicy mieli do wykonania zadania w poszczególnych stacjach rozmieszczonych m.in. w parku na Wzgórzu Kościuszki. W sędziowanie na poszczególnych stacjach włączyła się policja, straż miejska, Państwowa Straż Pożarna, ratownicy z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze i inni. Wśród zadań przygotowanych dla uczestników pojawiły się m.in. uratowanie ludzi z zadymionego, płonącego pomieszczenia.

– W jednej stacji sprawdzamy czy dzieci potrafią się zachować podczas pożaru. W tym celu ustawione zostały specjalne namioty, w których są ustawione drzwi oraz oznakowane są kierunki ewakuacyjne. Sprawdzamy czy dzieci potrafią z tych dróg ewakuacji korzystać, czy potrafią przekonać osoby niezdecydowane do wyjścia z pomieszczeń zagrożonych – mówi Maciej Górzycki ze Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

– W drugiej stacji natomiast realizujemy zadania z zakresu zachowania się podczas pojawienia się powodzi, gdzie sprawdzamy czy dzieci znają kolory sygnałów jakie wysyłamy do ratowników czy załóg śmigłowców Oceniamy bardzo szczegółowo i nawet nie zachowanie odpowiedniej kolejności skutkuje odjęciem punktów, ale wszystkie dotychczasowe zespoły były na tyle przygotowane, że w sytuacji realnego zagrożenia z pewnością by sobie poradziły. Z roku na rok poziom wiedzy uczestników jest coraz wyższy.

Na kolejnej ze stacji uczestnicy spotykali na swojej drodze „w parku” osobę nieprzytomną. Mieli zgodnie z zasadami bezpieczeństwa udzielić jej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu służb ratowniczych. – Uczestnik, który udziela pomocy takiej osobie musi znać zasady postępowania, pamiętać o założeniu rękawiczek, zabezpieczenie terenu, sprawdzeniu pulsu, oddechu, wezwaniu pomoc, karetki pogotowia itp. Te dzieci naprawdę sporo wiedzy, ale często zjada ich trema - mówi Krzysztof Gierczak, ratownik medyczny Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Maluchy natrafiły też na stację, na której spotkali człowieka z raną i krwotokiem ręki. – Dwie grupy zdobyły maksymalną ilość punktów, ale były też grupy, które zapominały m.in. o wsparciu psychicznym, o uniesieniu ręki do góry i odsunięciu niebezpiecznego narzędzia od poszkodowanego – mówił Hubert Drochomilecki, sędzia stacji dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Policja z ratownikami sprawdzali też czy uczestnicy wiedzą co zrobić, kiedy podczas wyprawy na grzyby natkną się na niewypał.

Wszystkie te zadania nie były uczniom obce. Większość doskonale orientowała się w sytuacji, wielu posiadało wiedzę większą niż niejeden dorosły. Do Jeleniej Góry przyjechały m.in. dzieci ze szkoły ze Złotoryi: Maciej Zdancewicz, Natalia Gorgolewska i Patryk Pasek.

– Jesteśmy na tym konkursie już drugi raz, przed chwilą musieliśmy wydobyć z płonącego pomieszczenia brata. W kilku zadaniach zapomnieliśmy o różnych rzeczach, ale mimo tego liczymy na zwycięstwo – mówili. Z niełatwymi zadaniami zmierzyły się też gimnazjalistki ze Świerzawy, Patrycja Stanok, Milena Gordziejewska i Martyna Potaczek (opiekun Rafał Wolski)
– Dość trudne zadanie dotyczyło m.in. wyboru koloru flag, które są używane do powiadamiania służb podczas powodzi – mówili.

O zwycięstwo dzielnie walczyła też Marlena Hercuń z osobami wspomagającymi Ala Rauch i Michał Mackiewicz. Prawdziwy hart ducha pokazały też maluchy: Zuzia Mołok, Oliwia Maciejewska i Jagoda. Niestraszna im była krew płynąca z ręki koleżanki. Zarówno one, jak i inne maluchy doskonale wiedziały co, i w jakiej kolejności trzeba zrobić.

Dolnośląska edycja Konkursu dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć” odbywa się pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Organizatorami Konkursu są Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa. Współorganizatorami są Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Dolnego Śląska.

Ogrom zawodów przerósł możliwości organizatorów: nie zawiadomiono mediów, a i uczestnicy akcji skarżyli się na beznadziejną koordynację grup dzieci. Dodajmy, że część zawodów odbywała się także w hali sportowej przy ulicy Złotniczej, co tylko potęgowało organizacyjny chaos.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
259
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group