To wnioski z badania przeprowadzonego przez CBOS wśród młodych Polaków, które opublikował „Dziennik”. To pierwsze dorosłe pokolenie rodaków, które nie zaznało socjalistycznych czasów i kształtowało swoją osobowość w demokratycznych okolicznościach. – Kiedy Polska wstępowała do UE, byli w gimnazjum. Dziś czują się obywatelami świata i skorzystają z okazji, aby wyjechać, ale tylko po to, by wrócić do Polski z nowymi doświadczeniami – czytamy w gazecie.
Chcą studiować, mieć rodzinę, dzieci. Co dziesiąty z ankietowanych boi się bezrobocia (w podobnym badaniu sprzed pięciu lat bał się tego co drugi). Pozostali wierzą w siłę wolnego rynku i własne możliwości, które pozwolą im na sukces po założeniu firmy
Jak wynik tego badania ma się do rzeczywistości lokalnej? Czy pokolenie dzisiejszych jeleniogórzan urodzonych w przełomowym roku 1989, od którego mija w tych miesiącach 20 lat, wyraża podobny optymizm, jeśli chodzi o budowanie przyszłości małej ojczyzny? Trzeba być świadomym tego, że to właśnie od tych ludzi zależy rozwój naszego miasta. To oni za lat kilka zasiądą w ławach radnych i będą rządzić Jelenią Górą. Czy pozostaną tu tylko ci, którym nie udało się gdzie indziej? Czy także ci, którzy z pełną premedytacją postawili na życie tu i teraz?