W karkonoskich schroniskach: Samotnia i Strzecha Akademicka oraz w Wysokim Kamieniu w Górach Izerskich zorganizowano ekologiczne warsztaty oraz zostały zainstalowane edukacyjne tabliczki z orłem przednim czyli logiem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Były również sprzątane szlaki, głównie z butelek, puszek i papierków po batonach.
- Akcja mogła się odbyć dzięki wsparciu Karkonoskiego Parku Narodowego. Serdeczne podziękowania należą się zwłaszcza Annie Mitek oraz Aleksandrze Trytek za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów dla dzieci – mówi K. Pisarska. - Dzięki gościnie i życzliwości ze strony schronisk Samotnia, Strzecha Akademicka oraz Wysokiego Kamienia orzeł przedni zawitał pod strzechy schronisk.
Projekt został dofinansowany w konkursie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA w ramach „Małych grantów dla Zrównoważonego Ekorozwoju”. Jego głównym celem jest wyrabianie ekologicznych nawyków u dzieci i młodzieży z gminy Janowice Wielkie, ale także u turystów, którzy zwiedzają Karkonosze. Akcje w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich pomogła także zrealizować Koalicja Recykling Górom, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia oraz ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Wcześniej akcje były już zorganizowane w Górach Suchych w schronisku Andrzejówka oraz w Rudawach Janowickich
w Szwajcarce.
W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do tego, by nie zostawiali śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje.