Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11474
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamiętajmy o polskich bohaterach

Sobota, 2 marca 2013, 10:43
Aktualizacja: 13:46
Autor: Kamila Nawój
Jelenia Góra: Pamiętajmy o polskich bohaterach
Fot. Kamila Nawój
Ogromne emocje towarzyszyły wczorajszemu (01.03) spotkaniu z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja zorganizowana przez posłankę Marzenę Machałek zgromadziła wielu uczestników, którzy przeżyli jedną z najbardziej poruszających lekcji historii.

Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją znanego jeleniogórskiego polonisty i poety Jana Owczarka. Przybliżył on w krótkich słowach historię żołnierzy podziemia niepodległościowego, podkreślając dotychczasowe, mylne przekonania na ich temat:

- Przecież nie Polacy ich wyklęli, tylko Rosjanie. Zrobili wszystko, aby wymazać ich z podręczników historii, uśmiercić pamięć o nich. Przeciwnicy piszą, że byli to bandyci z lasu, gwałcili, napadali. Ludzie pozbawieni jakiegokolwiek oparcia musieli się chronić. Przypisywane im były różne akcje będące prowokacjami Urzędu Bezpieczeństwa, dopiero w 1956 przywrócono dobrą pamięć o AK – mówił Jan Owczarek.

W opowieść autor wplótł wiersze niepodległościowe, m.in. „Wilki” Zbigniewa Herberta i własny o takim samym tytule.

Posłanka Marzena Machałek przedstawiła także projekt ustanowienia dnia 11. lipca "Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian” i poprosiła o poparcie tej idei poprzez złożenie podpisu na odpowiedniej karcie.
Jednym z najważniejszych punktów spotkania było wyświetlenie filmu „Generał NIL”, wyreżyserowanego przez Ryszarda Bugajskiego. Obraz przedstawia ostatnie lata życia generała Augusta Emila Fieldorfa przypadające na okres podziałów, donosicielstwa i bohaterów.

- Był to jeden z najbardziej wstrząsających filmów, jakie oglądałam. Przede wszystkim dlatego, że opowiada o prawdziwej historii dotyczącej naszego kraju. Dziś nie uczy się w szkołach o takich wydarzeniach, świadomość naszej własnej historii zanika – opowiada pani Zofia, jedna z uczestniczek. - Ja dużą część filmy przepłakałam, były to straszne czasy i szkoda, że tak rzadko o tym pamiętamy – dodała pani Krystyna.

- Wydaje mi się, że nawet ludzie znający historię są wstrząśnięci oglądając ten film – komentuje Marzena Machałek. – Zorganizowałam to przedsięwzięcie, aby szerzyć świadomość, przekazywać informacje jak było naprawdę, a dzisiejsza frekwencja świadczy o tym, że temat jest aktualny, cieszy się zainteresowaniem. Historia Polski jest bolesna, chcemy walczyć o pamięć bohaterów tamtych czasów – dodała.

Wydarzenie zwieńczyła modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych i życzenia, by pamięć o nich nigdy nie umarła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group