Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13660
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Park Zdrojowy: coraz bliżej XIX wieku

Czwartek, 14 kwietnia 2011, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 15 kwietnia 2011, 8:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Park Zdrojowy: coraz bliżej XIX wieku
Fot. TEJO
Będzie miało ponad kilometr długości, czarny kolor i wyjątkowy w swoim rodzaju wzór. Mowa o ogrodzeniu, którego przęsła do końca lipca otoczą Park Zdrojowy w Cieplicach. Projekt powstał w pracowni pomysłodawczyni nowego a zarazem starego, bo nawiązującego do XIX–wiecznego oblicza parku, który ma wypięknieć do września.

Montaż ogrodzenia Parku Zdrojowego wykonawcy rozpoczęli pod koniec minionego roku. Wówczas wbudowane zostały słupki. Aktualnie trwa montaż przęseł, które po przymocowaniu zostaną pomalowane na czarno. Długość kutego ogrodzenia wyniesie 1200 m. Projektantka czerpała inspirację z dawnych pocztówek (XIX wiek), na których utrwalono oblicze dawnego „Kurparku”.

– Wykonaliśmy około 30 procent prac dotyczących montażu całego ogrodzenia. Efekt będzie widoczny po zakończeniu robót, jednak przez oryginalny projekt, będzie miało ono niepowtarzalny kształt. Zgodnie z projektem ogrodzenie będzie miało dwie główne bramy, a najładniejsza z nich i najbardziej efektowna będzie znajdowała się od strony Placu Piastowskiego. Będą też cztery boczne bramy: od strony Cervi, wjazdu do teatru Zdrojowego, pawilonu Edward oraz Przedszkola Zaczarowany Parasol, a także cztery furtki – mówi Andrzej Makarov, kierownik budowy.

Wykonawcy zapewniają, że rewitalizacja parku zakończy się zgodnie z projektem, we wrześniu br. Z tygodnia na tydzień będzie natomiast widoczny efekt nowych alejek, nasadzeń i wszystkich prac, które prowadzone są od minionego roku.

W ramach prac planowane jest odbudowanie układu dróg i ścieżek z początku XX wieku. We wnętrzu parku mają zostać zasadzone barwne rabaty roślin bylinowych i grupy krzewów ozdobnych. Istniejąca fontanna z postacią Królowej Marysieńki projektu Stanisława Brodziaka będzie zastąpiona trzema wodotryskami otoczonymi kwiatami. Napełnione wodą zostaną również dotychczas nieczynne niecki. Dodatkowo pojawią się tam jednakowe stylistycznie, nowe elementy małej architektury, takie jak stylizowane lampy, ławki i kosze na śmieci. Koszt rewitalizacji Parku Zdrojowego to około 14 milionów złotych, a część środków pochodzi z funduszy unijnych. W kosztorysie znaczącą pozycję stanowi właśnie ogrodzenie.

Dla przypomnienia dodajmy, że Park Zdrojowy ma być niedostępny dla rowerzystów. Na razie nic nie słychać o możliwości wytyczenia choćby jednej ścieżki „tranzytowej”. Miłośnicy jednośladów będą tymczasem mogli dowoli jeździć po Parku Norweskim, który – docelowo – będzie parkiem „rodzinnym”. Zdrojowy zaś ma zadowolić potrzeby kuracjuszy i turystów.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
604
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Kilometry
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
 
Kościół i wiara
Wielkanocne życzenia ks. proboszcza Mariusza Majewskiego: „Nieustannie odnawiajmy się w Bogu”
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group