Pomysłodawcami projektu byli nauczyciele: Ewa Kuzia i Kamil Prentki. W nagraniu teledysku uczestniczyło 23 uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Barcinku. Gościem honorowym była Alicja Wojna - córka Władysławy i Stanisława Krysiewiczów. W 1994 r., na podstawie decyzji Rady ds. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z dn. 25 VII 1993 r., odebrała honorowy dyplom i medal stanowiące dowód, że jej rodzice z narażeniem życia w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, płacąc za to najwyższą cenę.
Dzieci wraz z „SOVĄ” pracowały nad teledyskiem we wrześniu i październiku na warsztatach, które odbywały się dwa razy w tygodniu. W szkole powstało przenośne studio nagraniowe, a poszczególne sceny teledysku nagrywano w ruinach zamku w Starej Kamienicy.
- Pomysł nagrania wspólnego, patriotycznego teledysku wyszedł ze szkoły, w której wcześniej byłem na wykładzie połączonym z koncertem – mówi D. Gudowski. - Podczas szeregu spotkań dzieci uczyły się nt. drogi ku Niepodległej, uczestniczyły w pisaniu utworu, finalnie zaśpiewały chórki na zwrotkach i w pełnej części refrenu. Tematyka historyczna była już obecna w mojej twórczości. Wcześniej nagrałem płytę „Cmentarz Wyklętych” poświęconą Żołnierzom Wyklętym.